Průmyslová výroba v unii v září pomalu rostla

Brusel - Průmyslová výroba v Evropské unii a v eurozóně v září ve srovnání s předchozím měsícem mírně vzrostla, ovšem tempo růstu zpomalilo. V eurozóně konkrétně meziměsíčně vzrostla produkce průmyslových podniků o 0,3 procenta, v celé unii pak o 0,2 procenta. V srpnu však rostla o 1,2 procenta, respektive o 0,8 procenta. Ovšem kvůli hospodářské krizi je meziroční propad průmyslové výroby nadále citelný.

Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku se produkce v eurozóně propadla o 12,9 procenta a v evropské sedmadvacítce o 12,1 procenta. Výroba navíc zdaleka neroste ve většině členských států EU. V případě meziměsíčního srovnání vzrostla v sedmi z nich, v jedenácti se propadla a v případě jednoho zůstala nezměněná, údaje za zbylé země nejsou k dispozici. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku se průmyslový výroba propadla ve všech unijních zemích.

Nejlépe se dařilo Irsko

V meziměsíčním srovnání rostla průmyslová produkce nejrychleji v Irsku (11,2 procenta), Německu (3,0 procenta) a Švédsku (1,6 procenta), nejvíce se naopak propadla v Itálii (-5,3 procenta), Portugalsku (-3,3 procenta) a v Bulharsku (-2,6 procenta). Ve srovnání se zářím 2008 se nejhůře dařilo Estonsku (-29,5 procenta), Finsku (-23,2 procenta) a Bulharsku (-19,3 procenta), nejlépe Irsku (-0,7 procenta), Polsku (-1,3 procenta) a Rumunsku (-3,6 procenta).

V Česku se pak pokles průmyslové produkce v září prohloubil, když výroba meziročně klesla o 11,9 procenta po poklesu o 8,4 procenta v srpnu.