Poslanci chtějí zvýšit schodek rozpočtu – jinak nebude na důchody

Praha – Poslanci se v pátek 13. sejdou na mimořádné schůzi, aby projednali změny v letošním státním rozpočtu. Kvůli hospodářské krizi a nedostatku peněz je potřeba oficiálně zvýšit schodek rozpočtu na rok 2009 asi o 14 miliard korun. Jinak by vládě chyběly peníze na důchody, podpory v nezaměstnanosti a úroky ze státního dluhu. Původně schválený schodek činil 38,1 miliardy korun, nově by měl vzrůst na 52,2 miliardy.

Ministerstvo financí očekává, že rozpočet skončí se schodkem kolem 165 miliard korun. Podle vlády je důvodem větší potřeba peněz na důchody, podpory v nezaměstnanosti a úroky ze státního dluhu. Český schodek se podle odhadů bude pohybovat na hranici 5,5 procenta HDP. To je o dvě a půl procenta víc, než povolují maastrichtská kritéria. Údaje vyplývají z návrhu novely zákona o státním rozpočtu na rok 2009, kterou vláda předložila sněmovně. Novela zákona o státním rozpočtu, který sněmovna schválila loni v prosinci, velmi pravděpodobně sněmovnou projde.

Předseda poslanců ČSSD Bohuslav Sobotka již dříve řekl, že doporučí svému klubu, aby pro ni hlasoval. Místopředseda frakce občanských demokratů Pavel Hrnčíř dnes řekl, že pro bude hlasovat i klub ODS, na jehož žádost předseda sněmovny Miloslav Vlček schůzi svolal.

Vládní novelu zákona o státním rozpočtu je nutné schválit do konce listopadu. Podle dostupných informací by to mohli poslanci stihnout ještě v pátek. Novelu by měla schválit pouze sněmovna, nikoli Senát. Poté by ji měl dostat k podpisu prezident republiky. Pokud by se tak nestalo, státu by chyběly peníze na povinné výdaje. „Vláda by musela zastavit financování obsluhy státního dluhu, z části výplaty důchodů a z části výplaty podpor v nezaměstnanosti,“ varoval již dříve Sobotka.