Firmy vyřazené z ekologického tendru se brání

Brno – Dva zájemci vyřazení z obřího státního tendru na odstraňování ekologických škod za více než 100 miliard korun se odvolali k předsedovi Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Chtějí zvrátit prvostupňové rozhodnutí úřadu, který je na počátku října odmítl vrátit do hry o zakázku. Vyřazenými byla dvě sdružení, a to belgické firmy DEC NV (DEME Environmental Contractors) a Dredging International NV, ve druhém pak společnosti P-D Industriegesellschaft mbH a STAVOPROGRES Brno.

Do druhého kola tendru původně postoupily tři společnosti ze šesti. Byly jimi Geosan Group, Marius Pedersen Engineering a Environmental Services. Ty se pak obrátily na antimonopolní úřad. Sdružení tvořené firmami PPF Advisory, Ecosoil Sud GmbH, AVE CZ a Dekonta u ÚOHS uspělo a úřad jej vrátil zpět do hry. U zbývajících dvou tak neučinil, proto se nyní odvolali k šéfovi ÚOHS Petru Rafajovi.

Kritici soutěže tvrdí, že tendr může připravit státní kasu o desítky miliard korun. Bývalý vicepremiér Martin Bursík nedávno řekl, že ekologická zakázka je výrazně předražená. Tendr kritizovala i organizace Transparency International a Hospodářská komora ČR.