ČEZu elektřina nestačí. Chce být jedničkou i v teplárenství

Praha - Na českém energetickém trhu je rušno. Polostátní elektrárenská společnost ČEZ chystá další kolo expanze, tentokrát do teplárenství. Firma už oznámila převzetí 15 procent ve firmě Dalkia a 85 procent v její dceřiné firmě v Ústí nad Labem. ČEZ se tak stane největší teplárenskou firmou v zemi. Zahraniční energetické rozpínání firmy však těmito kroky nekončí, největší český producent a distributor elektřiny se nyní plánuje zaměřit například na Polsko.

Dokončení zmíněných transakcí se podle mluvčí ČEZu Evy Novákové očekává v následujících měsících po vyhodnocení antimonopolními orgány. ČEZ dodal, že akvizicí naplňuje své dlouhodobé zájmy v oblasti teplárenství. Nejen teplárny jsou teď v hledáčku investoru. Před nedávnem dostal zelenou energetický holding, který vznikl spojením části energetických aktiv J&T a PPF. „Teplárenství za posledních deset let šlo poměrně významným krokem dopředu,“ vysvětluje místopředseda Teplárenského sdružení ČR Tomáš Drápela.

ČEZ neztrácí zájem ani o zahraniční příležitosti

Video Rozhovor s Libuší Bautzovou
video

Rozhovor s Libuší Bautzovou

Zájmem o firmu Dalkia však nekončí obří investice do energetiky v zahraničí. „Viděli jsme to i letos, kdy vedle tuzemských akvizic stále pokračuje dobývání nových trhů,“ zdůraznila analytička ČT Libuše Bautzová. ČEZ letos vstoupil do Německa, Turecka či Albánie a v další expanzi hodlá pokračovat. Jen do teplárenství plánuje ČEZ investovat 20 miliard korun. Nabízí se tak otázka financování, kterou zodpovídá Bautzová: „Podniky typu ČEZ nemají problém s cashflow. Jsou to firmy, které prakticky nikdy nemohou zkrachovat a všechny banky jim rády a ochotně půjčí.“ Navíc podle dnes zveřejněných výsledků energetického gigantu je jasné, že firma nemá s „výrobou“ zisku problémy. „Viděli jsme, že ČEZ i v roce krize docílil za čtvrtletí patnácti miliard zisku,“ dodává Bautzová.

Generální ředitel společnosti ČEZ Martin Roman:

„Pokud chceme doma růst, tak je teplárenství tou správnou cestou.“

Již nyní vypadá například zacílení ČEZu na Pražskou teplárenskou jako definitivní budoucí krok. Pražská teplárenská byla dříve součástí společnosti International Power Opatovice, kterou posléze získala investiční skupina J&T. ČEZ možná podle Bautzové projeví zájem i o Plzeňskou teplárenskou, jejíž pronájem se zvažuje. Co se týče zahraničních trhů, ČEZ chce v oblasti teplárenství expandovat zejména do Polska a kupovat zdejší teplárny.

Další očekávaný krok ČEZu pak podle Bautzové směřuje do segmentu paroplynových elektráren a plynárenství obecně.