AMD má důvod k radosti - vyhrál spor s Intelem

New York - Americká společnost Intel, která je největším výrobcem mikročipů na světě, zaplatí svému rivalovi Advanced Micro Devices (AMD) 1,25 miliardy dolarů (zhruba 21,4 miliardy korun). Jedná se o částku za vyrovnání všech sporů o patenty a chování Intelu na trhu s mikroprocesory. Intel současně oznámil, že se vzdá svých kritizovaných praktik při zásobování rivalů. AMD za to stáhne soudní žaloby proti němu v USA a Japonsku a stížnosti u protimonopolních regulátorů ve všech částech světa.

Do nynějška Intel své obchodní praktiky, včetně slev pro velké klienty, obhajoval jako legitimní a zákazníkům prospěšné. Podle Intelu se tím snižovaly ceny. Ovšem státní zástupce New Yorku Andrew Cuomo byl jiného názoru. Počátkem měsíce obvinil Intel z trestání odběratelů za spolupráci s jeho rivaly a poslal firmu před soud. Podle Cuoma Intel používal nezákonné hrozby a tajné dohody, aby si udržel na trhu s počítačovými procesory dominantní pozici. Zástupce se při tom odvolal na interní e-maily po téměř dvou letech vyšetřování.

Firma AMD si regulátorům stěžovala zhruba pět let na chování svého mnohem většího konkurenta na trhu s mikroprocesory. Podle žalob a stížností AMD porušoval Intel pravidla hospodářské soutěže, aby podíl AMD na trhu snížil. Za tyto kroky Evropská unie v květnu udělila Intelu rekordní pokutu 1,45 miliardy dolarů a jihokorejská komise pro férový obchod za to loni pokutovala Intel nižší částkou 18,6 milionu dolarů. Intel se proti oběma verdiktům odvolal.

V roce 2005 dospěla obdobná komise v Japonsku k závěru, že Intel v Japonsku porušil pravidla volné tržní soutěže. Intel to přijal, aniž by připustil pochybení. Chování Intelu vyšetřují i americké úřady.