Kohouty plynu se uzavřely, šlo ale jen o zkoušku

Praha – Na pět hodin se dnes Česko vrátilo v čase o deset měsíců zpět. Tehdy totiž Rusko přerušilo dodávky plynu do Evropy a Česko bylo jednou ze zemí, které se muselo se složitou situací vypořádat. Dnes se přívod plynu opět zastavil, naštěstí jen na oko při testování připravenosti země na možné opakování plynové krize. Pokud by skutečně k omezení spotřeby plynu došlo, jako první by to pocítili velcí odběratelé a až jako poslední nemocnice, školy a domácnosti.

 

„Simulace neprokázala žádné pochybení v komunikaci mezi provozovatelem transportní sítě a jeho zákazníky,“ vysvětluje náměstek ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner. Simulace kopírovala scénář z šestého a osmého ledna letošního roku, kdy Rusko zavřelo kohoutky, kterými přes Ukrajinu proudí do Evropy plyn. Česka se tehdy plynová krize tolik nedotkla díky plynu z Norska a vlastním zásobám. Hrozba jejího opakování ale po nových Putinových vyjádřeních pořád zůstává živá.

Pokud by znovu k přerušení dodávek došlo, situace by se odehrávala asi takto: Hraniční předávací stanice v Lanžhotě ohláší centrálnímu dispečinku v Praze, že z Ruska neteče plyn. V sídle RWE Transgas Net se schází krizový štáb a vymýšlí úsporný scénář. V zápětí o celé situaci informuje obchodníky s plynem, kteří mají na 12. listopadu nasmlouvanou přepravu plynu. Jedná se o devět společností, jednou z nich je i jihočeský EON.