Irsko se přiblížilo vzniku takzvané špatné banky

Dublin - Irsko je o krok blíže vzniku takzvané špatné banky. Zákon o jejím založení schválil irský parlament a teď ho ještě musí podepsat prezidentka Mary McAleesová. Nově vzniklá banka má z finančního sektoru odstranit špatné úvěry, a tím urychlit oživení irské ekonomiky. Schválení v parlamentu je pro finanční trhy důležité. Někteří investoři se totiž zbavili akcií irských bank. Báli se toho, že zákon o špatné bance se nepodaří prosadit.

„Špatná banka na rozdíl třeba od přímého dolití kapitálu počítá, že stát sanuje bankovní sektor takovým způsobem, že ho zbaví špatných aktiv, špatných investic a ty převede do nového ústavu špatné banky, který pro tento účel vybaví potřebným kapitálem,“ vysvětluje analytik Jan Bureš.

Vláda v Dublinu už do irských bank napumpovala přibližně 11 miliard eur. Nedávno navíc prohlásila, že od nich převezme špatné úvěry v nominální hodnotě 77 miliard a bankám dá za ně o 30 procent méně. Irská prezidentka Mary McAleesová by měla své stanovisko k zákonu vyjádřit nejspíš příští týden. Nutný je i souhlas Evropské komise.