Americké úřady na stopě dalšího investičního podvodu

North Miami Beach - Údajně pyramidový systém investic právníka Scotta Rothsteina z americké Floridy vylákal z investorů přes miliardu dolarů (zhruba 17,2 miliardy korun). Zvláštní agent FBI v Miami John Gillies dnes uvedl, že se případ týká tisíců investorů z USA i zahraničí. Vyšetřovatelé nyní sbírají svědectví investorů, kteří se do právníkova systému zapojili, aby se zjistil rozsah případu. Teprve za několik týdnů by úřady mohly vznést obvinění.

Rothstein nabízel vysokou návratnost prostřednictvím právních aktů, které byly podle vyšetřovatelů pouhou fikcí. Systém běžně nabízel zisky 20 procent a více. Stížnost v občanskoprávním sporu ale podotýká, že Rothstein neprovozoval běžný pyramidový systém, kdy dřívější investoři dostávají peníze z investic těch novějších.

FBI k případu vytvořila speciální e-mailovou adresu a vyčlenila bezplatné telefonní číslo, na které se mohou investoři Rothsteinova systému obrátit. „Hledáme jakoukoli informaci od obětí, která může být k dispozici,“ dodal Gillies. Podle něj bude případ zřejmě jednou z největších zpronevěr v jižním okrese Floridy.

Rothsteinův právník nebyl k zastižení, aby se k věci vyjádřil. FBI a americké daňové úřady již zajistily většinu Rothsteinova impéria včetně jachet, luxusních aut a bankovních účtů. V zástavě jsou nemovitosti zhruba za 18 milionů dolarů. V případě, že by soud shledal Rothstein vinným, šly by zabavené věci do aukce. Peníze vytěžené z prodeje by se pak použily na odškodnění podvedených investorů.