Přijetí eura v Česku asi neproběhne před rokem 2013

Praha - Názory na přijetí eura se v Česku různí. Otázkou zůstává, zda je euro natolik silnou měnou, že ho nepotopí ani hospodářská recese. Česko proto nechce spěchat s přijetím evropské měny. Euro jako měna zatím zdárně přežívá současné ekonomické turbulence. To ale neznamená, že ji do budoucna nečekají problémy. Některé státy se totiž potýkají s klesajícím exportem nebo velkou nezaměstnaností. Někteří experti proto navrhují vrátit se k národní měně.

O možnosti návratu k domácí měně se zmiňuje i Martin Feldstein, ekonomický poradce Baracka Obamy. „Byl by to velmi radikální krok, ale jsem přesvědčen, že některé země o tom budou muset přemýšlet. Především ty, které trpí dlouhodobým nárůstem nezaměstnanosti. Když se vrátí ke své původní měně, mohou tyto problémy lépe řešit,“ domnívá se Feldstein.

Problémy má Španělsko nebo Řecko. Jejich ekonomika totiž neodpovídá skutečnosti. Kdyby třeba Španělsko nemělo euro, jejich hodnota národní měny by logicky klesla. To by podpořilo vývoz i počet pracovních míst. Zastánci eura ale upozorňují, že euro se stále vyplatí. „Vlády mohou uvažovat, které možností jim přinesou lepší užitek. Ale odchod z eurozóny je extrémně drahý stejně jako vyvázání se ze všech ekonomických smluv,“ myslí si Otmar Issing, bývalý hlavní ekonom Evropské centrální banky.

Česko by se ale eura bát nemělo. Podle většiny oslovených ekonomů evropská měna domácímu hospodářství prospívá. „Přestože kurz nás občas potrápil, tak věřím tomu, že měnová politika vytvářela poměrně dobré podmínky pro stabilní a silný růst české ekonomiky,“ konstatoval Zdeněk Tůma, guvernér České národní banky. Česká republika tedy zatím vyčkává. Podle České národní banky nepřijme euro kvůli rostoucímu schodku státního rozpočtu dříve než po roce 2013.

Euro si Češi v bance jen tak nevyberou
Euro si Češi v bance jen tak nevyberou