Iberia a British Airways vytvoří třetí největší aerolinky

Madrid – Španělská letecká společnost Iberia se sloučí s britskou společností British Airways. Sloučený podnik bude sídlit v Londýně a většinový podíl v něm budou mít britské aerolinky. Dohoda má předběžný charakter, definitivní podpisy jsou plánovány na první čtvrtletí příštího roku. Transakcí za zhruba sedm miliard dolarů tak vznikne třetí největší letecký přepravce na světe podle výše tržeb. Sloučení by mělo oběma firmám zajistit úsporu asi 400 milionů eur ročně.

Zatímco British Airways budou mít v novém podniku 55 procent akcií, Iberia bude mít zbývajících 45 procent. Předsedou správní rady sloučeného podniku bude současný předseda správní rady Iberie Antonio Vázquez. Výkonným ředitelem se stane nynější výkonný ředitel British Airways Willie Walsh.

Nicméně Iberia si ještě vymínila právo z transakce vycouvat, pokud nebude spokojena s dohodou mezi British Airways a správcem jejího zadluženého penzijního fondu. Transakci stejně ale ještě musejí schválit akcionáři a regulační orgány.

Oba podniky začaly o spojení uvažovat už loni v červenci, kdy se kvůli krizi začala snižovat poptávka po letecké dopravě. O blížící se dohodě se na finančních trzích široce spekulovalo, takže akcie obou aerolinek si dnes připsaly značné zisky.