Recese v zemích eurozóny pomalu končí

Brusel - Hospodářství eurozóny, která je ekonomickým „tahounem“ celé Evropské unie, se zřejmě pomalu dostává z recese. Ekonomové očekávají, že ekonomika vykáže mezičtvrtletní růst, což by bylo za více než rok vůbec poprvé. Naposledy ekonomika eurozóny v mezičtvrtletním srovnání rostla v 1. čtvrtletí loňského roku. Experti se ale liší v odhadech, jaký růst hospodářství eurozóny vykáže. Podle průzkumu agentury Reuters ekonomové očekávají ve 3. čtvrtletí růst v průměru o 0,5 procenta ve srovnání s předchozím čtvrtletím.

Názory odborníků na ekonomii se ovšem rapidně liší. Největší optimisté čekají růst dokonce až 0,9 procenta, zatímco největší pesimisté nevěří ve více než 0,1 procenta. Všech 39 oslovených ekonomů však věří, že nejhorší propad ekonomiky od 30. let minulého století skutečně skončí a hospodářství se odrazí k růstu.

O vývoji směrem k růstu hovoří i další ekonomické statistiky. Eurostat ve čtvrtek zveřejnil statistiku průmyslové výroby, z níž vyplývá, že produkce v eurozóně rostla ve 3. čtvrtletí vůbec nejrychleji od počátku 90. let minulého století. Otázkou však zůstává, jestli bude ekonomický růst dlouhodobě udržitelný. Z velké části je totiž tažený masivními státními výdaji.

Video Evropská ekonomika se pomalu dostává z recese
video

Evropská ekonomika se pomalu dostává z recese

Británie a Španělsko zůstaly v minusu

Z velkých západních ekonomik zaznamenaly pokles už jen Británie a Španělsko. Britský HDP ve třetím čtvrtletí mezičtvrtletně zcela překvapivě
klesl o 0,4 procenta, což znamená šest čtvrtletí propadu a nejdelší sérii minimálně od poloviny 50. let. Meziročně britská ekonomika vykázala propad o 5,2 procenta. Španělský HDP klesl o 0,3 procenta a meziročně o čtyři procenta.

Německá ekonomika, která je v EU největší, ve třetím čtvrtletí díky vyššímu exportu a investicím zrychlila mezičtvrtletní tempo růstu na 0,7 procenta z 0,4 procenta. V meziročním srovnání však hrubý domácí produkt klesl o 4,7 procenta po předchozím propadu o sedm procent. Německo se z recese vymanilo už ve druhém čtvrtletí, kdy skončil mezičtvrtletní propad, který trval přesně rok.