Obamův poradce: Česko nemá zapotřebí hnát se do eurozóny

Praha - Česká republika by se podle profesora harvardské univerzity Martina Feldsteina neměla zbytečně snažit o co nejkratší možné přijetí eura. Někdejší poradce amerického prezidenta Ronalda Reagana a současný člen ekonomického týmu Baracka Obamy v rozhovoru pro ČT uvedl, že ČR by měla vstup do eurozóny oddálit, neboť přistoupení na společnou měnu může zemi přinést spíše negativní důsledky. Největším problémem je podle něho nepřirozené stanovování shodných pravidel směnných kurzů, což neodpovídá reálné ekonomické síle jednotlivých států.

„Ne vždy je dobré na stejný směnný kurz naroubovat všechny členy eurozóny. V současnosti navíc čelíme velkým deficitům rozpočtu nebo vysoké nezaměstnanosti. Země, která uvažuje o tom, že by se připojila k euru, by měla uvažovat i o těchto souvislostech,“ řekl Feldstein. Evropská unie má podle něho blízko k stále užšímu politickému spojení. „Nerozumím, proč by se Česká republika jako země s deseti miliony obyvateli chtěla přijetím eura stát jen určitou jednou složkou z těch mnoha milionů obyvatel politické unie, když v současnosti má obchodní výhodu s Evropskou unií a nemusí se vydávat na stejnou cestu,“ dodal.

Americký ekonom, známý kritickým názorem na nadnárodní společné měny, se navíc obává možného konfliktu mezi zeměmi, které sdílejí valutu a přitom se výrazně liší hospodářskou situací na svém území. Spouštěcím momentem může podle něho být zvyšování úrokových sazeb v návaznosti na postupný růst ekonomiky. „Když se evropské ekonomiky začnou dostávat z recese, tak centrální banka zvýší úrokové sazby, což bude zásadní problém pro státy, jako je Španělsko, Řecko nebo Portugalsko, které stále mají vysoké míry nezaměstnanosti. Myslím si, že skutečně může dojít ke konfliktu mezi státy s vysokou nezaměstnaností a státy, které se dostávají z krize,“ uvedl Feldstein.