Praha zachráněna od kolapsu - stávka dopraváků nebude

Praha – Zaměstnanci dopravního podniku stávkovat nebudou. Po dnešním náročném mnohahodinovém jednání se s krizovým štábem shodli na předložených požadavcích a od protestu po čtrnácti dnech upustili. Jednání však bylo plné zvratů, stávka, která by v Praze způsobila naprostý dopravní kolaps, byla mnohdy na dosah.

„Stávkový výbor zastavuje přípravu časově neomezené stávky a ukončil svoji činnost,“ prohlásil zástupce odborářů Jiří Obitko. Podle šéfa dopravního podniku Martina Dvořáka nalezly obě strany u všech sedmi odborářských požadavků kompromis. O detailech některých bodů budou ale ještě jednat příští týden.

Odbory a krizový štáb se shodly například v otázce dofinancování dopravního podniku a nastavení standardů kvality pro všechny dopravce na území hlavního města. Zastavit by se mohlo také propouštění zaměstnanců dopravního podniku. Podle některých zdrojů propouštění nebo převádění některých činností na jiné firmy bude pokračovat, avšak pod přísnou kontrolou odborů. Právě personální záležitosti budou tématem dalšího vzájemného jednání.

Video Vstup Štěpánky Martanové
video

Vstup Štěpánky Martanové

Radovan Šteiner, radní pro dopravu:

„Důležité je, že můžeme oznámit, že pražská MHD bude bez problémů nadále fungovat, jak fungovat má.“

Jednání vřelo opět kvůli outsourcingu. Nakonec se ale obě strany dohodly na ukončení spolupráce s firmou BNV Consulting a ředitelem Radkem Novotným, který je v podniku zodpovědný za outsourcing. Prověřit by se měly všechny již vysoutěžené zakázky, aby se zjistilo, zda skutečně povedou k plánované desetiprocentní úspoře.

Asi nejblíž byla stávka v noci na dnešek

Jeden z nejhorších okamžiků náročného čtrnáctidenního vyjednávání o požadavcích odborů a budoucnosti dopravního podniku nastal včera večer. Na závěr včerejší schůzky odborářů a krizového štábu se sice zdálo, že hrozba stávky je téměř zažehnána, pak ale odboráři dostali zápis ze schůze. Naprosto jim v něm chyběly jakékoliv garance ze strany magistrátu a vedení dopravního podniku.

Nejvíce se zlobilo radikální křídlo odborářů a chtělo vyhlásit stávku ještě v noci na dnešek. Nakonec však převážil názor umírněných. Ti tvrdili, že odbory již v jednání dosáhly mnoho a je třeba se s krizovým štábem konečně definitivně dohodnout.