ČSOB vyskočil zisk za tři kvartály na 9,19 miliardy korun

Praha - Československá obchodní banka, největší bankovní skupina v tuzemsku podle objemu aktiv, zvýšila za tři čtvrtletí letošního roku čistý zisk meziročně o 231 procent na 9,19 miliardy korun. Ziskovost ovlivnilo loňské přecenění rizikových aktiv, takzvaných dluhopisů CDO, na nulu. Loni ve stejném období měla banka zisk 2,78 miliardy korun.

„Hospodářské výsledky ČSOB za devět měsíců letošního roku nijak nevybočují z toho, co již dříve představily ostatní banky na trhu,“ uvedl analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. Stejně jako u ostatních bank za výsledkem podle něj stojí na jedné straně pozitivní mírný růst výnosů a úspory nákladů. Na druhou stranu ale banka musela ztrojnásobit náklady na rizika.

Matka ČSOB se vrátila k zisku

Poměrně dobře se ve třetím čtvrtletí dařilo i matce ČSOB belgické KBC. Skončila se ziskem 528 milionů eur (13,5 miliardy korun). Loni ve stejném období přitom zaznamenal ztrátu 906 milionů eur. Ve srovnání s letošním druhým čtvrtletím jí zisk vyskočil o 75 procent.

„Provozní prostředí se během třetího čtvrtletí nadále postupně zlepšovalo a předstihové indikátory ukazují, že jsme již překonali dno ekonomického cyklu,“ řekl k výsledkům generální ředitel KBC Jan Vanhevel.