Deficit veřejných financí letos vzroste na 6 procent HDP

Praha - Odhady České národní banky týkající se vývoje deficitu veřejných financí pro letošní rok se nadále zhoršují. ČNB nyní očekává, že deficit poroste až na šest procent hrubého domácího produktu (HDP). V srpnu přitom centrální banka odhadovala téměř o jedno procento HDP méně. Prognózy pro příští rok jsou naopak optimistické - očekává se zlepšení na 4,9 procenta. Předchozí odhad ČNB přitom počítal pro rok 2010 s deficitem 6,4 procenta HDP. Vyplývá to ze Zprávy o inflaci, kterou dnes zveřejnila ČNB. Pro budoucí přijetí eura je ovšem nezbytné dodržet tříprocentní hranici.

Podle údajů Českého statistického úřadu z počátku října byl loni deficit veřejných financí 2,1 procenta HDP. Podle odhadů ministerstva financí deficit veřejných financí letos stoupne na 6,6 procenta. Roku 2010 by měl podle odhadů deficit veřejných financí klesnout na 5,3 procenta. O rok později by se měl vývoj veřejných financí opět zhoršit. Deficit by měl stoupnout na 5,6 procenta HDP. Co se týká HDP, ČNB oznámila před týdnem svůj odhad vývoje tuzemské ekonomiky, podle nějž má v letošním roce poklesnout hrubý domácí produkt o 4,4 procenta. V příštím roce pak banka počítá s opětovným růstem HDP o 1,4 procenta a v roce 2011 s růstem o 2,2 procenta.

Evropská komise přitom nedávno doporučila Česku, aby do roku 2013 snížilo deficit veřejných financí pod tři procenta. Pokud by tak země neučinila, vystavila by se hrozbě sankcí. Došlo by tak totiž k porušení Maastrichtských kritérií, která platí pro všechny členy Evropské unie a bez nichž není možné přijmout euro jako měnu.

Přijetí eura se v Česku nadále odkládá
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24