Tůma: Teď nemá smysl stanovovat termín pro euro

Praha – České veřejné finance jsou v tak špatném stavu, že nemá smysl stanovovat jakýkoli termín pro přijetí eura. Na Žofínském fóru to řekl guvernér České národní banky Zdeněk Tůma. Podle původního plánu se měla vláda vyjádřit k přijetí společné evropské měny 1. listopadu, kvůli hospodářské krizi od toho ale ustoupila.

„Situace ve veřejných financích se zhoršila natolik, že jakékoli úvahy o stanovení data přijetí eura jsou v daném okamžiku mimo realitu, protože politické autority nejsou ani schopny říci, jak rychle a jakým způsobem budou konsolidovat veřejné finance, což jak víme, je podmínka nezbytná pro jakékoli úvahy o stanovení data,“ řekl dnes Tůma.

Podle Tůmy by měla otázku k přijetí eura začít řešit až nová vláda a Parlament vzešlý z voleb, které se budou konat příští rok. „I současný ministr financí je skeptický ke splnění konvergenčních kritérií Českou republikou do roku 2012 nebo 2013,“ řekl dnes Tůma.

Očekává se, že rozpočtový schodek letos kvůli hospodářské krizi přesáhne šest procent HDP. Analytici tvrdí, že struktura rozpočtu, hlavně vysoké sociální výdaje, je v delším období neudržitelná.

Slováci si euro pochvalují 

Zatímco v České republice je zavedení eura v nedohlednu, na Slovensku oslaví v lednu společná evropská měna první výročí. Slovenští ekonomové se přitom shodují, euro prý tamnímu hospodářství prospělo. Měna se ustálila a nekolísá. Roste také obchod v eurozóně. K poklesu nezaměstnanosti nebo růstu platů sice nedošlo, podle expertů je ale na vině krize. Po jejím odeznění výhody eura rychle převáží. „Slovensko je velmi malá otevřená ekonomika, takže ukotvení takovéto ekonomiky v rámci silné měnové zóny jí přináší určitě posílení stability,“ míní bývalý zmocněnec slovenské vlády pro zavedení eura Igor Barát.

Slovensko je zároveň první zemí eurozóny, kde podpora eura roste i po jeho zavedení. V současnosti je se zavedením eura spokojeno zhruba osmdesát procent Slováků.

Zkušenosti ze zavedením eura na Slovensku jsou pro Českou republiku už vzhledem k blízkosti trhu klíčové. Rada slovenských odborníků přitom zní zdánlivě prostě – nejdůležitější je jasná shoda mezi politickými stranami.