Poslanci popustili uzdu rozpočtovému schodku

Praha – Sněmovna dnes podle očekávání schválila zvýšení letošního rozpočtového schodku o 14 miliard zhruba na 52 miliard korun. Poslanci to stihli během dneška, jak slibovali. Nyní čeká novela na podpis prezidenta. Diskusi provázely spory mezi levicí a pravicí o to, kdo za současný stav veřejných financí může. Podle kabinetu je zvýšení rozpočtového schodku nutné, jinak by kvůli hospodářské krizi chyběly peníze na důchody, podpory v nezaměstnanosti a úroky ze státního dluhu.  

Ministr financí Eduard Janota uvedl, že pokud se nepodaří dodatečné peníze na úroky ze státního dluhu zajistit, hrozí, že Česko nebude platit své závazky. To by mělo pro stát až katastrofální důsledky.

Při jednání zněla kritika z řad ČSSD na adresu exministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). „Nejlepší ministr financí světa se vytratil někam na chodbu se posílit, dnes už naštěstí bývalý ministr, krizi nedokázal anticipovat, nepromítl dopady krize do rozpočtu. Ani se o to nepokusil,“ prohlásil šéf ČSSD Jiří Paroubek.

Video Reportáž Daniela Takáče
video

Reportáž Daniela Takáče

Již na dnešní tiskové konferenci ČSSD zazněla kritika minulé vlády. „Je nutné si uvědomit, v jak vážné situaci se nacházíme. Pokud bychom rozpočet neschválili, tak bychom se dostali do slepé uličky,“ řekl hned v úvodu tiskové konference stínový ministr financí Bohuslav Sobotka.