Jak rozpoznat podvodné nabídky na úvěr?

Praha - Půjčit si peníze je docela příjemné. Konečně si můžeme koupit něco, po čem jsme už dlouho toužili, aniž bychom museli léta spořit. Už méně příjemné je ale půjčku splácet. Hlavně v případě, že jsme si při jejím sjednávání neuvědomili, kolik vlastně přeplatíme. A někdy se dokonce může stát, že zaplatíme za úvěr, aniž bychom ho skutečně dostali. Na trhu se přece jen pohybují firmy, které chtějí vydělat za každou cenu, tedy mnohdy i nekalým způsobem. Jak je rozpoznat od těch čestných?

„Vyřešíme vaši tíživou finanční situaci, půjčíme na cokoli, zajistíme úvěr z nebankovního sektoru,“ lákají na výhodné půjčky inzeráty nejrůznějších firem. Zavoláte, sjednáte si schůzku s obchodním zástupcem a během deseti minut se dozvíte, že úvěr je schválený. Stačí jen zaplatit vstupní poplatek ve výši několika tisíc korun a sjednat si životní pojištění.

Příjemné vystupování finančního poradce, fotografie spokojených klientů a vidina rychlých peněz vás přesvědčí. Podepíšete smlouvu, zaplatíte poplatek, sjednáte si životní pojištění a čekáte na peníze. Ty ale nepřijdou. Poradce nebere telefon a jediný kontakt na firmu je na čísle začínajícím devítkou. Až z výpisu zjistíte, že jste protelefonovali několik tisíc. Pochopíte, že jste naletěli, poplatek oželíte a pojištění zrušíte. A jste přesvědčeni, že tím vše skončilo. Ale za dva roky po vás firma začne vymáhat smluvní pokutu. Vy jste prý porušili smlouvu tím, že jste zrušili pojištění. Místo slíbeného úvěru máte naopak dluh. Se soudními poplatky se smluvní pokuta může vyšplhat až na několik desítek tisíc.

„Na našem trhu je poměrně dost zprostředkovatelských úvěrových společností. Bohužel jsou ale mezi nimi i takové, které parazitují na zoufalé situaci žadatelů o úvěr,“ podotkl finanční poradce Aleš Krajina. Od klienta vyinkasují poplatek a sjednají s ním úplně jiné produkty, než klient chtěl. „Klient úvěr nedostane a mnohdy se jeho finanční situace ještě zhorší,“ dodal Krajina.

„Půjčovat si peníze od nebankovních institucí není v principu špatné. Je ale nutné počítat s vyšší cenou, ať už za zpracovatelský poplatek nebo také s vyšší úrokovou sazbou,“ upozornil dále Krajina. Na druhé straně tyto firmy nejsou omezeny pravidly České národní banky a díky tomu jsou schopny poskytovat úvěry za benevolentnějších podmínek. Při výběru takové finanční instituce by ale měl být člověk velmi opatrný. Jak tedy postupovat?

  1. Firmu si ověřte ještě před prvním jednáním. Hledejte zkušenosti jiných klientů. Pomoci mohou například webové stránky Sdružení obrany spotřebitelů.
  2. Při jednání se snažte získat maximum informací. Ptejte se na vše, čemu nerozumíte, chtějte materiály, kontakty, vizitky.
  3. Jestliže již při první schůzce dostanete příslib úvěru, nevěřte tomu. Není to reálné. Takový slib zpravidla znamená jen snahu klienta uklidnit a vylákat z něj další peníze.
  4. Varovným signálem by mělo být i to, jestliže zprostředkovatelská firma požaduje dopředu uhradit poplatek za zpracování žádosti o úvěr a poplatek se navíc pohybuje v řádech tisícikorun. Protože pak je více než pravděpodobné, že takováto firma žije právě z těchto poplatků, a ne z poskytování úvěrů.
  5. Pokud firma podmiňuje poskytnutí úvěru uzavřením jiného finančního produktu, buďte ostražití. Finanční instituce občas požadují dozajištění úvěru například sjednáním rizikového životního pojištění. Ale například uzavření životní pojistky do věku 70 let, kdy je klient mladý a má úvěr na 5 nebo na 10 let, je nesmysl. A pokud takový požadavek od firmy uslyšíte, rychle od ní pryč.
  6. Seriózní firma se pozná i podle toho, že není fiktivní, že skutečně existuje, že například kamennou pobočku, kde má zaměstnance a kam může klient přijít. Že má telefon, popřípadě zřízenou klientskou linku. Pokud jediný kontakt na firmu je linka začínající devítkou, tedy linka zpoplatněná, rozhodně to není ve prospěch klienta.
  7. A samozřejmě, než podepíšete smlouvu, důkladně si ji přečtěte. Nevěřte tomu, že nabídka platí jen tady a teď. Vezměte si čas na rozmyšlenou, smlouvu si odneste domů a v klidu si ji prostudujte, popřípadě se poraďte s právníkem.