Česko se dnes jen o vlásek vyhnulo ztrátě důvěryhodnosti

Praha – Novelu zákona o státním rozpočtu, která zvyšuje letošní deficit o 14 miliard na úroveň kolem 52 miliard korun, Poslanecká sněmovna schválila „za pět minut dvanáct“. Tvrdí to ministr financí Eduard Janota. Největším problémem by přitom nebyl fakt, že by Česku chyběly peníze na důchody, nýbrž to, že by nemohlo plnit své závazky vůči investorům, kteří drží státní dluhopisy. To by pro zemi znamenalo ztrátu důvěryhodnosti a ztížilo by to další získávání půjček ze zahraničí.

„Je to za pět minut dvanáct! Kdyby to dnes sněmovna neschválila, tak by nastal fatální problém se splácením závazků investorům. Já si ani nedokážu představit, že by to nebylo schváleno, protože to by představovalo ztrátu kredibility, ztrátu důvěryhodnosti, zhoršení ratingu, zvýšení úrokových nákladů pro příští emise dluhopisů,“ upozornil Janota.

Veřejnost se ale spíše bála toho, že nebude na penze. V tom ministr ovšem zas tak zásadní problém nevidí. Nedostatek peněz na důchody by se dal vyřešit i jinak. „Kdyby chyběla jedna nebo dvě miliardy v důchodech, tak tam se dají použít různé operace České pošty, jak se už stalo v minulosti,“ popsal jednu z možností, které by v takové situaci připadaly v úvahu. Penzisté by tak podle něj bez příjmů nezůstali.

Janota přiznal: Bál jsem se novelu předložit

„Jsem rád, že celé politické spektrum pochopilo vážnost situace a tento návrh novely zákona o státním rozpočtu byl schválen,“ konstatoval Janota.

I když Janota podle svých slov věděl již začátkem letošního roku, že podobná novela bude nezbytná, s jejím předložením dlouho váhal. „Protože jsem očekával poměrně bouřlivěji značně politicky zabarvený průběh diskuse, tak se přiznám, že jsem původně očekával, že tuto novelu přenechám svému nástupci pro případ, že budou volby,“ uvedl ministr.

Dalším důvodem, proč s novelou otálel, bylo ale také to, že chtěl důkladně využít všechny vnitřní rezervy státního rozpočtu a přimět jednotlivé resorty v době krize šetřit a neplýtvat rezervami. Například prostředky určené na podporu v nezaměstnanosti se prý takto podařilo navýšit z pěti na šestnáct miliard.

Proč se měnily jen výdaje, a nikoliv příjmy?

Janota dnes rovněž veřejnosti vysvětlil, proč novela mění jen výdajovou stránku rozpočtu a nijak nehýbe s příjmy. „Odhad příjmů je odhad příjmů, a jestli příjmy rozpočet nenaplní, nic se neděje. Ale rozpočet nesmí překročit limit výdajů schválený zákonem ani o jednu korunu,“ zdůraznil. To je také důvod, proč dnes schválený schodek ve výši 52 miliard korun zdaleka nebude konečný. Reálně by podle Janoty mohl v letošním roce narůst až k 170 miliardám korun, což je nejvíce v historii České republiky.