Zetor chystá balík výpovědí, odejde pětina lidí

Brno – Brněnský Zetor chystá další propouštění, zbavit se chce 185 zaměstnanců ze současných zhruba 850. V letošním roce už přitom v Zetoru přišlo o práci asi 150 lidí. Tradiční výrobce traktorů se potýká s prudkým propadem poptávky, který způsobila hospodářská krize. Kvůli ní letos Zetor několik měsíců vyráběl jen čtyři dny v týdnu.

„Jako důvod uvedli krizi a snížení odbytu na příští rok, kdy by se mělo vyrobit asi 3600 traktorů,“ komentoval dnešní rozhodnutí managementu šéf odborů Zetoru Alois Kazelle. V uplynulém roce Zetor vyrobil 6537 traktorů, meziročně asi o sedm procent méně. V letošním roce jich má vyrobit asi pět tisíc. Kvůli krizi Zetor letos několik měsíců vyráběl pouze čtyři dny v týdnu.

Počet 185 Zetor nahlásí na úřad práce jako hromadné propouštění. „Chceme nyní ještě jednat o snížení dopadů na propuštěné zaměstnance,“ podotkl Kazelle. Zatím tak není například stanoven počet měsíčních platů, který propuštění pracovníci při odchodu dostanou. Lidem údajně firma řekla, že pokud se hospodářská situace firmy obrátí, určitě je pak osloví. „S tím ale málokdo počítá,“ míní Kazelle.

Restrukturalizace má vrátit Zetor do zisku

Zetor se rozhodl propouštět nejen kvůli krizi, ale také vzhledem k restrukturalizaci firem v rámci celé skupiny, uvedl mluvčí firmy Miroslav Toman. Součástí restrukturalizace mimo jiné je, že v srpnu byla do obchodního rejstříku zapsána zbrusu nová společnost Zetor CZ.

Zetor patří mezi největší firmy v regionu. Přes 99 procent celého Zetoru vlastní skupina HTC. Do skupiny Zetor patří sedm českých společností a dceřiné podniky, které mají na starost prodej traktorů v Polsku, Irsku, Německu, Británii, USA a Francii.

Celá skupina Zetor se loni propadla do ztráty 32 milionů korun. O rok dříve byla v zisku 240 milionů. Za ztrátou a poklesem tržeb o zhruba 11 procent na pět miliard korun oproti roku 2007 stojí vliv krize i výkyvy koruny vůči euru a dolaru. Situace ve firmě se možná ale obrátí k lepšímu. „Můžu potvrdit, že ve třetím čtvrtletí 2009 jsme zaregistrovali nárůst tržeb,“ uvedl Toman.