Nájmy rostou – velké byty zejí prázdnotou

Cheb – Výdaje spojené s užíváním velkého bytu začínají být pro stále více lidí neúnosné. Díky deregulaci rostou ceny nájemného, zdražuje se ale i elektřina a plyn. Nájemníci obecních bytů tak ve snaze ušetřit hledají vlastní bydlení nebo menší byty. Některá města v Karlovarském kraji kvůli tomu vůbec poprvé zaznamenala velký nárůst v počtu vrácených nájemních bytů.

Například v Chebu od začátku roku evidují 89 vrácených bytů. Z toho je naprostá většina z vlastní vůle nájemníků. „Lidé začali počítat, tím pádem pokud bydlí v uvozovkách ve zbytečně velkém bytě, je asi ekonomičtější jít do menšího,“ popsal situaci kolem nájemního bydlení místostarosta Chebu Miroslav Plevný.

Za vracením bytů mohou být podle místostarosty obavy lidí z postupného zvyšování regulovaného nájemného. Teď stojí nájem stometrového bytu v centru Chebu zhruba 4 200 korun, včetně dalších poplatků jsou ale náklady sedm až devět tisíc. Nájem se přitom bude dál zvyšovat. Po Novém roce zvýší městský úřad nájem na sazbu doporučenou ministerstvem pro místní rozvoj. Za každý metr čtvereční si tak nájemníci obecních bytů připlatí 12 korun měsíčně.

Masivnímu opouštění městských bytů se snaží předejít v Ostrově na Karlovarsku. Lidem, kteří mají dočasné potíže s placením nájmu, radnice pomůže. „Neustále je vyzýváme: 'Přijďte k nám, uzavřeme splátkový kalendář, není to přece žádná ostuda, že se dostanete do nějakých finančních problémů,'“ zdůrazňuje starosta Ostrova Jan Bureš (ODS).

Byty, které nájemníci z jakéhokoliv důvodu vrátili, se nabízí znovu k pronájmu nebo přímo k prodeji. Města jako Ostrov a Cheb si do budoucna chtějí nechat jen několik stovek bytů.