Ministerstvo průmyslu chce snížit dotace na solární energii

Praha – Ministerstvo průmyslu a obchodu plánuje snížení podpory elektřiny vyrobené ze slunce. V pondělí bude po vládě chtít souhlas ostatních resortů. Zatím je solární energie nejpodporovanějším alternativním zdrojem a do ČR láká čím dál víc zahraničních investorů. Nejvíce solárního proudu se podle Energetického regulačního úřadu vyrábí na jihu Moravy a v jižních Čechách, kde se nachází polovina instalovaného výkonu v České republice.

Česko je navíc v regionu zdaleka nejštědřejší. Německo nebo Slovensko dávají dodavatelům solární energie sedm až devět korun za kilowatthodinu. V Německu navíc ceny každý rok o 9 % klesají. V Česku je pokles maximálně pětiprocentní, a to se teď má změnit.

„Nejedná se jen o solární zdroje, ale obecně o obnovitelné zdroje, jejichž návratnost se dneska pohybuje kolem šesti let, což je nestandardní. A my navrhujeme, aby když poklesne tato návratnost pod jedenáct let, aby mohl regulátor regulovat směrem dolů neomezeně,“ vysvětlil náměstek ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner.

Zatímco za poslední dva roky pořizovací náklady na solární elektrárnu klesly zhruba o 40 %, výkupní cenu garantuje stát pořád stejnou. Ministerstvo proto chce ceny výrazně snížit od ledna 2011. Výrobce solárního proudu má zaručený odkup za danou cenu na dvacet let dopředu. To do Česka přilákalo stovky investorů, takže tady v posledních letech vyrostlo víc solárních elektráren než třeba na Kypru nebo v Řecku.