Chile láká české vinaře k investicím

Miapo (Chile) – Firmy a podnikatelé z Česka investují své peníze téměř ve všech koutech světa. V poslední době se však vhodnou příležitostí stává jedna z rozvinutých jihoamerických zemí – Chile. Zdejší politici mají o české projekty zájem a zahraniční investory lákají, jak mohou. Příkladem může být tradiční likérka Rudolf Jelínek, která zde vyrábí jeden ze svých produktů. Dalším v řadě, kdo se v Chile zabydlí, mohou být čeští vinaři. Země je pro ně atraktivní zejména díky příznivému klimatu a možnosti obohatit svůj sortiment o novou odrůdu.

Největší tuzemský výrobce ovocných likérů, firma Rudolf Jelínek, má s podnikáním v této jihoamerické zemi velmi pozitivní zkušenosti. Nejdříve odtud pouze dováželi suroviny, aby je mohli zpracovat ve svém vizovickém závodě. Brzy si však uvědomili, že ekonomicky výhodnější bude, když svou výrobu přesunou přímo do Chile. Kromě zdejšího ovoce českou firmu ale také přilákala právní jistota a stabilní podnikatelské prostředí – věci v Jižní Americe často nevídané.

Chilští politici mají z přílivu zahraničního kapitálu radost, investorům se snaží vycházet všemožně vstříc a poskytovat jim veškeré zázemí, a to nejen v oblasti zemědělství. Není se co divit, vždyť zde Češi a další vytvářejí nová pracovní místa a zdejší trh obohatí o kvalitní výrobky.

Chile - země vínu zaslíbená

Úspěšná expanze českého podniku do Chile se nemusí stát jedinou. Příklad české likérky by totiž nyní rádi následovali někteří čeští vinaři. Situace k tomu je více než příhodná. Vinná réva se zde pěstuje na desetkrát větší ploše, než je tomu v Česku. Navíc zdejší klima je pro víno ideální. „U nás míváme chladná rána, teploty kolem 9 stupňů, přes den ale až 29 stupňů Celsia. Tyto rozdíly velmi prospívají hroznům, lépe zrají a rozvíjejí své aroma a chutě,“ podotýká Enrique Lira, ředitel Asociace chilských vín.

Tuzemské vinaře k investicím v Jižní Americe může motivovat kromě příznivého chilského klimatu také nepříznivé klima Evropské unie. Kvóty EU jim totiž zakazují rozšiřovat stávající plochy českých vinic. A tak Češi stále častěji navštěvují Chile, studují podmínky a zdejší technologie a o přesunu své výroby vážně uvažují. Podle ministra zemědělství taková situace není vůbec vyloučená. „Je to otázka kapitálu našich vinařů,“ poznamenal ministr Šebesta.

Rudolf Jelínek
Rudolf Jelínek
Více fotek
  • Rudolf Jelínek autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1240/123941.jpg
  • Čeští vinaři v Chile autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1240/123940.jpg