Lidé už zase nakupují auta, ale jen na západě

Paříž - Evropský automobilový trh ožívá. V říjnu se prodej nových aut zvýšil o 11,2 procenta. Oznámilo to dnes evropské sdružení výrobců automobilů ACEA. Propastný rozdíl ale je mezi západní a východní částí kontinentu. Zatímco na západě se prodeje výrazně zvýšily, na východě naopak prudce klesly. Výjimku představuje jen Česká republika.

Údaje ACEA zahrnují členské země Evropské unie a země Evropského sdružení volného obchodu. Nejsou v nich ale údaje za Kypr a Maltu. Prodej aut v západní Evropě se podle nich v říjnu zvýšil o 15,8 procenta. Východ Evropy si ale vedl zcela opačně a prodej vozů se tam snížil o 36,9 procenta. Česká republika jako jediná z postkomunistických zemí zaznamenala růst prodeje.

Za prvních deset měsíců letošního roku se v Evropě prodalo celkem 12,2 milionu nových aut, což ve srovnání s loňskem představuje zhruba pětiprocentní pokles. Hrozící propad podle ACEA pomohlo zastavit šrotovné, které zavedly vlády několika evropských zemí včetně Německa, které je největším odbytištěm pro nové automobily v Evropě.

Jan Blažek, šéfredaktor časopisu Auto7

„Oživení můžeme přičítat tomu, že zde jsou jisté dozvuky šrotovného nebo případně nějaké další nové pobídky. Trh táhne nahoru hlavně Německo a Rakousko.“

Řada automobilek uvedla, že konec roku pro ně bude úspěšný, nicméně značná nejistota panuje kolem vývoje v příštím roce. V některých zemích už totiž program šrotovného skončil, v jiných vyprší brzy.