Stabilita české ekonomiky je na obzoru

Praha - České hospodářství se podle odborníků začíná stabilizovat. Ceny pro výrobce dál klesají, propad se ale postupně zpomaluje, jak ukazuje zpráva Českého statistického úřadu. Výrobci teď nakupují za nižší ceny. Třeba ten, kdo pracuje s kovy, ušetří na základní surovině skoro pětinu oproti cenám před rokem. A ještě lépe jsou na tom pekaři, ti pořídí obilí o více než čtvrtinu levněji. Za dobrou zprávu ale ekonomové označují vývoj v zahraničí. Tam je totiž oživení patrnější, a to by mohlo pomoci i Česku jako provývozně orientované ekonomice.

„Určitě nelze hovořit o tom, že by se ekonomika nějak výrazně oživovala, ale vidíme známky stabilizace,“ vysvětluje hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil. Samotná stabilizace podle analytiků neznamená, že by se podniky dostaly z problémů úplně. Spíše naopak - čekají ještě další bankroty. „Uvidíme další nárůst nezaměstnanosti, která poroste ještě do poloviny příštího roku. Takže například spotřeba domácností si zažije to nejhorší až v příštím roce,“ dodává Navrátil.

Jan Bureš, hlavní ekonom Poštovní spořitelny

„Nejpozději určité oživení zažijeme na reálném trhu práce. Zde je pravděpodobné, že vzhledem ke slabému růstu hospodářství se bude v Česku pokračovat v propouštění.“

Přesto mají ekonomové i dobré zprávy, za našimi hranicemi jsou totiž známky oživení patrnější. Takové informace pro Česko, coby pro exportně založené hospodářství, znamenají, že snad brzy bude mít kam vyvážet, a tedy znovu co vyrábět.