Stát bude ručit za úvěry na nájemní byty

Praha – Stát by měl ručit za úvěry pro stavitele nájemních bytů. Počítá s tím návrh ministerstva pro místní rozvoj, který dnes schválila vláda. Stát tak chce podpořit výstavbu nájemních bytů, kterou utlumila krize. Ještě do konce letošního roku počítá ministerstvo s ručením za úvěry v objemu 300 milionů korun. Příští rok by se pak měly státní garance vyšplhat na jednu miliardu.

Výstavbu bytů budou i nadále platit sami stavitelé. „Na výdaje z rozpočtu Státního fondu rozvoje bydlení bude mít novela dopad pouze v případě realizace ručení,“ vysvětlil ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška.

Předpis musí ještě schválit Evropská komise. Než bude schvalovací proces v Bruselu dokončen, bude podpora poskytována v rámci takzvaného pravidla de minimis. Podle něj mohou žadatelé čerpat z veřejných peněz maximálně 200 tisíc eur (asi pět milionů korun) na tři roky.

Státní garanci bude moci získat jakákoli právnická a fyzická osoba, která investuje do výstavby nájemních bytů pomocí úvěru. Stát jí zajistí úvěr na dobu od deseti do čtyřiceti let. Ručit přitom bude maximálně do 70 procent nesplacené části jistiny, nejvýš do 1,5 milionu korun na jeden byt. Pokud však bude investorem obec a součástí výstavby je technická infrastruktura, může být záruka na jeden byt až 1,8 milionu.