Slovenská ekonomika rostla pomaleji, než se uvádělo

Bratislava – Slovenská ekonomika loni rostla pomaleji, než původně informoval tamní statistický úřad. Hrubý domácí produkt vzrostl o 6,2 procenta, zatímco doposud se uváděla hodnota 6,4 procenta. Vyplývá to z upravených údajů ročního tempa růstu hrubého domácího produktu, které dnes zveřejnili statistici. Úřad naopak zlepšil rekordní růst hrubého domácího produktu z roku 2007.

Slovenskou ekonomiku letos nepříznivě zasáhly dopady hospodářské krize a v jednotlivých kvartálech se meziročně propadla o více než pět procent. Rekordní růst z roku 2007 nicméně statistický úřad vylepšil na 10,6 procenta, zatímco dosud uváděl 10,4 procenta.

Statistický úřad u přepočtu historických dat použil několik metodických změn podle nařízení Evropské unie a statistického úřadu Eurostat. Ministerstvo financí i centrální banka ale počítají s ještě výraznějším propadem HDP. Úřad upravil roční údaje o výkonu slovenské ekonomiky za léta 1995 až 2007. Chystá i revizi čtvrtletních údajů HDP, zveřejnit by je měl začátkem prosince.