Systém včasného varování pomůže při energetické krizi

Brusel/Moskva – Evropská unie a Rusko dnes v Moskvě podepsaly memorandum o posílení systému včasného varování pro případ energetických krizí, jakou bylo letos na začátku roku přerušení dodávek ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy. O dohodě dnes informovala Evropská komise. Systém by měl zamezit podobným problémům, kvůli nimž se například Slovensko s Bulharskem letos v lednu na čas ocitly zcela bez dodávek ruského plynu, případně by měl pomoci takové situace lépe zvládat.

Moskva počátkem letošního roku kvůli obchodním sporům s Kyjevem zavřela kohoutky na plynovodech, kterými přes Ukrajinu míří ruský plyn do Evropy. „Musíme učinit vše potřebné, abychom zajistili, že se taková situace nebude nikdy opakovat,“ řekl dnes předseda Evropské komise José Manuel Barroso.

Podpis memoranda se očekával, i když někteří diplomaté ještě koncem minulého týdne předpokládali, že se tak stane až ve středu na summitu EU-Rusko. Měl to být podle nich dokonce jeden z hlavních konkrétních výsledků této vrcholné schůzky, která se odehraje ve Stockholmu.

Na základě dohody se obě strany zavazují, že budou skrze systém varovat partnery o případném přerušení energetických dodávek, a následně pak případně řešit s tím spojené dopady. Vztahovat by se to mělo na ropu, plyn i elektřinu. Zhruba pětina plynu spotřebovaného v Evropě na starý kontinent míří z Ruska přes Ukrajinu.