Plzeňská teplárna finišuje stavbu bloku na biomasu za 850 milionů

Plzeň - V Plzni vyrůstá největší energoblok na biomasu v zemi. Zařízení bude vyrábět především elektřinu, dále pak teplo do domácností a podle Plzeňské teplárenské ušetří nedostatkové uhlí. Do 35 let staré haly instalovali dodavatelé jeřábem skrz otevřenou střechu klíčové součásti energobloku, tedy turbínu a generátor. Největší výrobce tepla i elektřiny v kraji spustí kotel 31. března 2010. Blok za 850 milionů korun nahradí ročně až 90 000 tun uhlí, což je šestina potřeb podniku.

Energoblok na biomasu je pro město výborným řešením především z důvodu, že Plzeň shání uhlí obtížně. I když se v Plzni biomasa spaluje už šest let společně s uhlím, nové zařízení bude výhradně na zelené palivo. „Máme moderní zařízení s vysokou účinností kolem sedmdesáti procent,“ zdůrazňuje výrobní ředitel Plzeňské teplárenské Zdeněk Dongres.

Cena plzeňského tepla kvůli novému energobloku nevzroste

Investici do projektu – 850 milionů korun - ale podle technického ředitele Jiřího Holoubka lidé nepoznají na ceně tepla. Zařízení je v podstatě první velký prototyp u nás a všichni čekají, jak se osvědčí. Bude spalovat zejména dřevní štěpky, ale i pelety z energetických zemědělských plodin, což má snížit emise a prach v ovzduší. „Chceme šetřit životní prostředí cestou omezení fosilních paliv,“ dodává Holoubek.

Teplárna nový energoblok ovšem nestaví na zelené louce. Využila již dříve používanou budovu. Technici si lámali hlavu pouze s tím, jak dovnitř teplárny umístit rozměrnou turbínu. Nakonec zvítězilo netradiční řešení, kdy byla celá turbína vcelku přenesena jeřábem skrz strop haly. Podle Ladislava Běliny, manažera projektu turbíny, umí zařízení vyrobit hlavně elektrickou energii, ale dokáže také kombinovaný provoz s výrobou tepla.

Ovšem biomasa obnáší i řadu nevýhod, mezi které patří nižší výhřevnost, vysoký obsah vody a obtížnější skladovaní, protože je jí zapotřebí víc. I přesto by se měl projekt během deseti let zaplatit. Elektřina z čisté biomasy má státem garantovanou výkupní cenu o 40 procent vyšší, než kolik podnik inkasuje za energii vyráběnou spoluspalováním s uhlím. Nový blok bude mít dvojnásobnou účinnost oproti klasickým kondenzačním elektrárnám.

Plzeňský energoblok na biomasu
Plzeňský energoblok na biomasu