FAO varuje před rostoucími cenami potravin

Řím/Milán – Nastupující oživení globální ekonomiky může způsobit, že se bude opakovat situace z loňského roku a ceny potravin se vrátí na rekordní hodnoty. Jedním z hlavních důvodů, které pravděpodobně budou stát za dalším růstem cen potravin, je růst poptávky v asijských zemích. Nebezpečné je nicméně i to, že svět málo investuje do nových technologií.

„Jakmile oživení globální ekonomiky nabere na síle, budeme se s tím potýkat znovu,“ řekl generální tajemník Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) Jacques Diouf k pravděpodobnému růstu cen potravin. Stejné strukturální problémy, které stály za loňským výstupem cen na rekord, jsou totiž podle něj ve hře i teď. „Máme všechny základní prvky nutné k tomu, aby přišla krize,“ řekl Diouf.

Vedle růstu poptávky v Asii a slabých investicí je mezi hlavními důvody k růstu cen potravin rovněž to, že se část komodit využívá k výrobě biopaliv. Diouf rovněž upozornil, že svou roli sehraje i slábnoucí kurz amerického dolaru. Cena většiny komodit, s nimiž se masově obchoduje, se totiž vyjadřuje právě v dolarech, a pokud bude dolar v poklesu pokračovat, růst cen potravin se může ještě urychlit.

Summit FAO začal dnes a potrvá do středy. Účastní se jej tisícovka delegátů ze zhruba 190 zemí, hlavně afrických, asijských a latinskoamerických. Je mezi nimi například brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva, zimbabwský prezident Robert Mugabe, ale i papež Benedikt XVI. Ten pranýřoval egoismus, který umožňuje spekulace a klade potraviny na stejnou úroveň jako jiné zboží.