Japonská ekonomika výrazně zrychlila růst, rizika ale trvají

Tokio - Japonská ekonomika se pomalu dostává z nejhoršího. Hrubý domácí produkt totiž ve třetím čtvrtletí vzrostl o 1,2 procenta a v meziročním srovnání je japonská ekonomika silnější dokonce o 4,8 procenta. Navíc by japonská vláda ještě mohla schválit nová opatření na podporu domácí ekonomiky v hodnotě až 30 miliard dolarů (přes půl bilionu korun). Ekonomové však vyjádřili pochybnosti o tom, zda tato pomoc bude stačit k výraznějšímu zrychlení hospodářského růstu.

Druhá největší ekonomika na světě roste už dvě čtvrtletí v řadě. Za tento trend může děkovat především spotřebitelům, kteří se už nebojí utrácet. Celá japonská ekonomika totiž stojí právě na spotřebitelských výdajích, které v součtu zaujímají 60 procent celkového HDP. „Spotřebitelské výdaje vzrostly asi o 0,7 procenta. Jinak i další části toho HDP byly lepší, než se očekávalo. Například kapitálové výdaje vzrostly o 1,6 procenta, což bylo třikrát tolik, než analytici očekávali,“ vysvětlil Petr Zajíc z investiční společnosti Pioneer Investments.


Na Zajícova slova navázal i Hiromichi Shirakawa, ekonom Credit Suisse Group AG v Tokiu: „Zlepšující se nálada mezi spotřebiteli HDP jednoznačně pomohla. Ovšem pomohly i podpůrné balíčky. Celkové ekonomické zlepšení vidět je, ale záleží na tom, jak dlouho to všechno vydrží. Důležitý bude především přelom roku.“

Když vláda seškrtá podpůrné programy, lidé opět přestanou utrácet

Ovšem obavy z budoucího vývoje jsou oprávněné. Pokud totiž vláda začne seškrtávat podpůrné programy, důvěra spotřebitelů v japonskou ekonomiku se sníží a lidé opět přestanou utrácet.„Tyto stimuly by vzešly ze škrtů v jiných oblastech, takže vliv na ekonomiku by mohl být blízký nule,“ upozornil na možná opatření japonské vlády analytik Satoru Ogasawara ze společnosti Credit Suisse. Japonsko nemá vzhledem k vysokému zadlužení mnoho prostoru ke zvyšování výdajů. Mluvčí vlády uvedl, že kabinet bude jednat o rozpočtové politice v úterý. Toto jednání však podle něj ještě nepovede k ohlášení dodatečných rozpočtových opatření.

Japonský vicepremiér Naoto Kan dnes uvedl, že japonská ekonomika by měla pokračovat v oživení díky hospodářskému růstu v zahraničí. Upozornil však, že zahraniční ekonomiky jsou stále v ohrožení a že situace na trhu práce zůstává velmi špatná.