Obnovitelné zdroje získaly podporu ve vládě

Praha – Na dnešní pozdní tiskové konferenci po zasedání vlády oznámil ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský, že kabinet schválil státní program na podporu a využití obnovitelných zdrojů energie v příštím roce. Program se týká projektů, které nelze financovat z operačních programů Evropské unie. Vláda přijala i novelu, která umožní Energetickému regulačnímu úřadu od roku 2011 snížit výkupní ceny z fotovoltaiky o více než pět procent.

„Důvod pro předložení návrhu je především silný nepoměr v podpoře jednotlivých druhů obnovitelných zdrojů,“ dodal Tošovský. Na výstavbu a provoz slunečních elektráren se totiž v příštím roce vynaloží tři miliardy korun, tedy 40 procent z celkových nákladů na všechny obnovitelné zdroje. Solární zdroje přitom vyrobí jen sedm procent zelené elektřiny v Česku.

Podnikání se státní zárukou

Video Reportáž Michaly Hergertové
video

Reportáž Michaly Hergertové

Ministerstvo pro místní rozvoj ze Státního fondu rozvoje bydlení na program přidělí 1,1 miliardy korun. Do roku 2020 by Česko podle návrhu Evropské komise mělo dále zvýšit podíl obnovitelných zdrojů na konečné spotřebě energií až na 13 procent. Mezi obnovitelné zdroje patří vedle sluneční energie a biomasy například vodní a větrná energie. Jejich podíl na spotřebě elektřiny byl však loni jen zhruba čtyři procenta.

Kdo získá povolení úřadu a stihne elektrárnu rozjet do konce příštího roku, nemusí se o zisky bát. Unijní zákony zaručují maximálně 15letou návratnost. Jenže v Česku se investice do solární elektrárny vrátí už zhruba za sedm let. Stát přitom zaručuje výhodnou cenu na celých 20 let. Proto se o podporu hlásí nejen čeští zájemci.

Podíl biopaliv by se měl zvýšit

Vláda dále schválila návrh novely zákona o ochraně ovzduší. Od dubna příštího roku by se měl zvýšit i minimální podíl biopaliv u motorové nafty ze současných 4,5 procenta na 6,3 procenta a u motorového benzinu ze současných 3,5 procenta na 4,5 procenta. Proti zvýšení podílu biosložky v benzinu od dubna se v připomínkovém řízení postavilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Chtělo termín posunout o rok na duben 2011.

Vláda nezaujala žádné stanovisko k lidoveckému návrhu loterijního zákona. Nepodporovat návrh doporučil kabinetu ministr financí Eduard Janota s tím, že připravuje nový věcný záměr zákona. Vláda Jana Fischera nesouhlasila ani s dalším lidoveckým návrhem, aby se příští rok nesnižovaly dávky v mateřství. Ministryně spravedlnosti a předsedkyně legislativní rady vlády Daniela Kovářová řekla, že vláda přijala negativní stanovisko s ohledem na dopad, který by měl návrh na státní rozpočet.