Bernanke: Fed pozorně sleduje pokles kurzu dolaru

Washington - Pokles kurzu dolaru, zejména z hlediska jeho vlivu na inflaci, sleduje americká centrální banka (Fed) pozorně. Takové prohlášení dnes přednesl v rámci projevu v Ekonomickém klubu v New Yorku šéf Fedu Ben Bernanke. Zároveň slíbil, že Fed bude i přesto nadále podporovat ekonomiku rekordně nízkými úroky. Fed obvykle hodnotu dolaru nekomentuje a nechává tuto práci ministerstvu financí. Bernanke však nyní konstatoval, že nynější trend poklesu dolaru je jedním z faktorů, který žene vzhůru ceny komodit, a tak vyvolává riziko vyšší inflace.

Bernanke uvedl, že americká centrální banka je vnímavá vůči možným důsledkům změn v hodnotě dolaru a bude nadále formulovat svou politiku tak, aby plnila dvojí mandát podpory maximální nezaměstnanosti i cenové stability. Po Bernankových slovech smazal kurz dolaru část dnešních ztrát. K euru se po poklesu o 0,3 procenta dostal zpět na úroveň z konce minulého týdne.

Klíčová osoba Fedu také uvedla, že centrální banka bude zřejmě držet úrokové sazby na úrovni těsně nad nulou po delší dobu, což Fed v poslední době uvádí opakovaně. Jednou z příčin poklesu dolaru jsou právě vyhlídky na dlouhodobé udržování rekordně nízkých úroků v USA, jimiž chce Fed podpořit zejména trh práce, postižený nejvyšší nezaměstnaností za více než 25 let.

Šéf centrální banky dále prohlásil, že jiné faktory vedle dolaru a úroků pomohou inflační tlaky v USA omezovat. Jsou to podle něj například stabilní inflační očekávání a vysoké objemy nevyužitých produkčních kapacit: „Celkově se tak zdá, že inflace zřejmě zůstane po nějakou dobu potlačená.“

Dolary
Dolary