Brazílie láká na miliardové zakázky

Praha - V Brazílii již v roce 2014 propukne mistrovství světa ve fotbale a o dva roky později olympijské hry. Největší jihoamerický stát proto láká investory z celého světa na miliardové zakázky. Část peněz můžou získat i české firmy, což je také důvod, proč se do Brazílie chystá ve dnech 22. až 27. listopadu i prezident Václav Klaus. Organizace fotbalového mistrovství světa bude stát brazilskou vládu 180 miliard korun, olympijské hry stovky miliard.

Zatím se neví, kolik nové sportovní areály spolknou peněz. Určitě půjde o vyšší částku než v případě nové slávistické arény, která stála kolem jedné miliardy korun. „Ty příležitosti jsou tam obrovské a samozřejmě investoři a podnikatelé se tam tlačí a zajímají se o to,“ říká generální ředitel Centroprojektu Vladimír Kudela. O Brazílii se začíná zajímat čím dál více českých firem a šanci mají hlavně strojírenské firmy.

„Mistrovství světa ve fotbale bude ve dvanácti městech, to znamená, že zde bude třeba dvanáct stadionů rekonstruovat nebo stavět,“ vysvětluje zástupce ředitele Hospodářské komory Petr Talafús. Vzájemná obchodní bilance zní ve prospěch Brazílie. Česko přitom v Brazílii postavilo například devět elektráren nebo patnáct cementáren.

socha Ježíše Krista
socha Ježíše Krista