Unijní normy nesplňuje na jihu Moravy stále třetina zpracovatelů masa

Brno - Zhruba třetina z 31 firem zpracujících maso na jihu Moravy stále nesplňuje přísnější veterinární a hygienické normy, které vyžaduje Evropská unie. Ovšem mají na to čas do konce roku, protože letos končí čtyřleté přechodné období, v němž výrobcům potravin stačilo oprávnění pro obchodování na vnitřním trhu. Neschválené provozy budou muset přejít do režimu maloobchodu, případně budou uzavřeny na tak dlouho, dokud normám nevyhoví.

Od konce listopadu pak bude přechod zpracovatelských provozů na evropská pravidla v Česku zkoumat evropská mise. Na jihu Moravy se kontroly uskuteční první prosincový týden. „Přísnější požadavky zatím nesplňuje asi deset podniků. Buď nemají na potřebné změny peníze, nebo se jim zdá, že u nich je vše v pořádku,“ uvedl Josef Velecký z krajské veterinární správy. Kromě modernizace technologií a zařízení jsou normy přísnější i na kvalifikaci zaměstnanců. Evropská unie také klade mnohem vyšší nároky na vedení dokumentace, požaduje například důsledný systém kontroly kritických bodů.

Zpracovatelé masa musí o schválení svých provozoven požádat do konce roku. Ti, kteří neuspějí, přejdou podle Veleckého od 1. ledna do režimu maloobchodu. V něm jsou stanoveny maximální výrobní limity a potraviny může firma prodávat pouze ve vlastním obchodě. Malou část výroby může dodat také dalším obchodům, ale pouze ve vlastním a sousedních krajích.

„To se ale netýká jatek. Ty musejí normy splňovat bez výjimky, jinak budou uzavřeny,“ prohlásil Velecký s tím, že na jihu Moravy zatím prověrkami neprošla dvoje jatka. Kolik provozů bude muset nakonec omezit či úplně zastavit činnost, nechtěl Velecký odhadovat, v řadě případů stále probíhají úpravy nebo se vyřizují stavební povolení.

Uzeniny
Uzeniny