Šéf dozorčí rady ČSA Zámečník zřejmě rezignuje

Praha - Mimořádná valná hromada Českých aerolinií bude zítra dopoledne projednávat kroky k záchraně firmy. Mluvit se ale zřejmě bude i o rezignaci jejího současného předsedy Miroslava Zámečníka. Vystřídat ho v šéfovském křesle by mohl jeho kolega Michal Mejstřík. Jestli se tak stane, půjde již o čtvrtého šéfa za poslední tři měsíce.

České aerolinie bojují o přežití, ke konci roku očekávají ztrátu 3,2 miliardy korun. Vláda ale doufá, že se její hospodaření brzy otočí a že dopravce bude během dvou let opět v zisku. 

Novým prezidentem a šéfem představenstva aerolinií se nedávno stal dosavadní generální ředitel Letiště Praha Miroslav Dvořák. Právě spolupráce s letištěm a přesun majetku mezi oběma firmami má podle ministra financí Eduarda Janoty aerolinkám pomoci.

Pravděpodobné body nového záchranného plánu ČSA

Restrukturalizace bude nejspíš spočívat ve snížení počtu členů představenstva. Ze současných dvanácti odejdou tři. Také půjde o snížení počtu členů vrcholového managementu, a to z devíti na pět. Akcionáři by taktéž mohli rozhodovat o kapitalizaci dluhu vůči státnímu podniku v likvidaci Osinek, jehož výše je 2,5 miliardy korun. Stát má jako většinový majitel v ČSA zhruba 92 procent, a dluh by tak vyměnil za další navýšení svého podílu. Snížily by se tím podíly dalších vlastníků, tedy České pojišťovny a města Prahy.

Možné je i schválení dalších úvěrů pro provoz firmy. Firma si už půjčila 250 milionů korun od německé Commerzbank, což vystačí zhruba na měsíc provozu. Jednat se také může o prodeji majetku ČSA. S prodejem tří letadel v hodnotě 300 milionů korun se již ale nejspíš nepočítá.