Odkládání ztrát se bankám ve východní Evropě vrátí

Vídeň - Mnohé mezinárodní banky působící ve střední a východní Evropě letos odkládají přiznávání ztrát ze špatných úvěrů, jak upozornili zástupci Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD). To by se jim však v dalších letech mohlo vymstít, uvedl poradce MMF Christoph Rosenberg na bankovní konferenci ve Vídni.

Mezi největší banky regionu střední a východní Evropy patří italská UniCredit, rakouské Raiffeisen International a Erste Group, francouzská Société Générale, belgická KBC a maďarská OTP. A přestože objemy špatných úvěrů v regionu v důsledku těžké recese prudce vzrostly, několik z nich mělo v posledním čtvrtletí mnohem lepší výsledky, než se čekalo, a jen málo z nich letos vykáže ztrátu.

Tyto banky zatím profitují z místních mírnějších účetních pravidel, a odsunují si tak do rezerv proti špatným dluhům co nejméně peněz. Díky tomu pak mají opticky lepší zisky. „Existuje podezření, že banky si dělají z půjček 'evergreeny',“ prohlásil Rosenberg na konferenci pořádané rakouskou centrální bankou o praxi odkládání odpisů nedobytných úvěrů. „Tento vývoj pozorně sledujeme,“ dodal.

Nevýhody odkládání ztrát bankami

Prodlužování působení neživotaschopných bank nebo podniků finančnímu sektoru neprospívá. Proto tato praxe bude muset přestat. Navíc MMF pokládá rizika firemního refinancování v regionu za stále velmi vysoká.

Zvláště patrné je odkládání tvorby rezerv proti nespláceným úvěrům na Ukrajině, uvedl hlavní ekonom EBRD. „To se jim vrátí v zúčtování na počátku příštího roku,“ dodal. Ekonomika Ukrajiny letos klesne zhruba o 15 procent, na konci druhého čtvrtletí zde bylo problematických 30 procent úvěrů.