Opel má propustit až deset tisíc zaměstnanců

Brusel/Londýn – Americká automobilka General Motors hrozí v Evropě velkým propouštěním, z její evropské divize – automobilky Opel – má odejít až deset tisíc zaměstnanců, tedy pětina celkového počtu. Na tiskové konferenci to prohlásil nový šéf evropských aktivit GM Nick Reilly. General Motors prý rozhodne o osudu továren své evropské divize v příštích dvou až třech týdnech.

Právě hromadného propouštění a uzavírání továren se zaměstnanci skupiny obávali. Vkládali proto naděje do prodeje Opelu kanadskému výrobci automobilových součástek Magna International a ruské bance Sberbank, jenže z toho nakonec sešlo, což v Německu vyvolalo velké rozhořčení.

Opel ve svých čtyřech německých závodech zaměstnává zhruba 25 tisíc lidí a další závody má v Británii, Španělsku, Belgii nebo Polsku. Celkem tak v Evropě poskytuje práci zhruba 50 tisíci lidem.

GM chce do plánu restrukturalizace, který bude stát 3,3 miliardy eur, dát vlastní peníze, doufá však, že přispějí i evropské vlády. Firma prý má k dispozici dvě miliardy eur vlastních peněz. Jednání ohledně Opelu plánuje na příští týden Místopředseda Evropské komise Günter Verheugen. Setkání by se měli zúčastnit ministři hospodářství členských zemí Evropské unie a představitelé automobilky GM.