Domácí turisté pomohli českému cestovnímu ruchu k lepším výsledkům

Praha – I ve třetím kvartále ubývalo v českých ubytovacích zařízeních hostů a klesal i počet jejich přenocování. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím však pokles zpomalil. Mohli za to především domácí turisté. Český statistický úřad zaznamenal růst jejich příjezdů i počtu nocí, které v hotelích a dalších zařízeních stráví, v obou případech se nárůst pohyboval kolem tří procent.

Letos přijely do českých hotelů a penzionů 4 miliony 300 tisíc lidí. To oproti loňsku znamená skoro dvouprocentní úbytek. „Stav je už od poloviny loňského roku setrvalý, tzn. každý kvartál se domníváme, že těch turistů přijíždí ještě méně než minulé čtvrtletí nebo v porovnání s loňským rokem,“ konstatoval prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Pavel Hlinka.

Ne všechna ubytovací zařízení to ale pocítila. Čtyřhvězdičkové hotely hlásí nárůst počtu přenocování o 7,5 procenta. Také v kempech a chatových osadách se lidé rozhodli strávit více nocí než loni.

I některým krajům se v oblasti cestovního ruchu vedlo lépe než loni. Většímu zájmu turistů se těšily Liberecký, Plzeňský, Karlovarský a Jihočeský kraj. Naopak méně hostů přijelo na Olomoucko a na jižní Moravu.

Nejvíce turistů k nám stále proudí z Německa. Ti v Česku zůstávají také nejdéle. Přibývá i hostů ze sousedního Slovenska. Zájem ruských návštěvníků naopak dále klesá.