Pošta varuje před zneužitím datových schránek a doporučuje nový web

Praha - Po dvou týdnech ostrého provozu je podle ministerstva vnitra systém datových schránek plně funkční a stabilní. Česká pošta přesto kvůli bezpečnosti doporučuje uživatelům přihlašovat se do schránek přes nový webový portál. Podle České pošty totiž narůstá počet podvodných webových stránek, které na projektu datových schránek parazitují. Ministerstvo vnitra si nechává vypracovat právní analýzu, na základě které chce podniknout další kroky proti vlastníkům internetových stránek podobajících se přístupovému portálu k datovým schránkám. Ministerstvo bude zejména trvat na stažení loga datových schránek z těchto domén.

Hlavní doména www.datoveschranky.info je zneužívána jinými soukromými portály, a proto pošta doporučuje všem uživatelům, aby se do schránek přihlašovali na webovém portále www.mojedatovaschranka.cz. Ministerstvo vnitra proto možnost přihlásit se do datové schránky právě přes informační web www.datoveschranky.info zrušilo. Zatím ale podle ministerstva vnitra nedošlo k žádnému phishingovému útoku, tedy tomu, že by podvodník získal cizí přístupové údaje nutné pro vstup do datové schránky.

„Kroky se budou týkat ochranné známky a vlastnictví loga,“ uvedl ředitel sekce rozvoje ministerstva Jindřich Kolář. Podle něj resort bude s majiteli domén nejprve jednat, například ohledně nepřesných informací, které se na stránkách vyskytují. Za velmi nebezpečné také považuje weby, ze kterých je možné se přihlašovat do informačního systému datových stránek.

Video Telefonát Pavly Sedliské
video

Telefonát Pavly Sedliské

Odborníci varují před takzvanými prokliky na web datových schránek

Dle slov bezpečnostního odborníka Radka Smolíka totiž někteří vlastníci tyto takzvané prokliky umístili na stránky z bezpečnostního hlediska velmi nedbale, a nahrávají tak takzvanému phishingu, tedy snahám podvodně od uživatelů vylákat přihlašovací údaje. „Uživatelé by si měli dát velmi dobrý pozor na zcizení identity,“ řekl Smolík s tím, že v takovém případě za ně může podvodník provádět závažné právní úkony.

Ministerstvo hodlá na informační web v příštích týdnech umístit hru, při které se hráči mají naučit bezpečně pracovat na internetu. Úřad si také zaregistroval 120 domén podobných datovým schránkám. Podle Smolíka nejsou datové schránky výrazně bezpečnější či méně bezpečné než další podobné systémy. Zatím se podle něj nikdo o phishing nepokusil. Objevily se podle něj pouze pokusy o nepovedená přihlášení.

Uživatelé se zatím přihlásili k 54 procentům schránek

Skrze systém datových schránek bylo od jeho spuštění odesláno téměř půl milionu zpráv, přesněji přes 465 000. Kolem 90 procent si jich uživatelé vybrali, přes pět procent jich bylo po deseti dnech prohlášeno za doručené. Uživatelé se zatím skutečně přihlásili k 54 procentům schránek, dalších 16 procent se podle ministerstva pravděpodobně ještě přihlásí. Kolem 30 procent však podle něj tvoří takzvané mrtvé firmy, které si schránku neaktivují nikdy. Nejvíce informací si mezi sebou vyměňují orgány veřejné moci.