Pražská burza se v příštím roce rozroste o akcie ČSOB

Praha - Portfolio pražské burzy v příštím roce posílí o 30 až 40 procent akcií české ČSOB, které zde uvede belgická bankovní skupina KBC. Plán je součástí strategického plánu KBC, který dnes schválila Evropská komise, a obsahuje navíc kroky banky k vrácení veřejné podpory. Tento proces může být doprovázen i vydáním nových akcií, což by navýšilo základní kapitál ČSOB.

„Další informace týkající se technických a časových podrobností emise budou zveřejňovány poté, co o nich bude finálně rozhodnuto,“ uvedl mluvčí ČSOB Ivo Měšťánek.

Burza záměr KBC vítá

Oznámení KBC pražská burza přivítala. „Pokud bude emise realizována v odhadovaných parametrech a použijeme-li obdobné poměrové ukazatele jako v případě ostatních bankovních titulů obchodovaných v regionu, předpokládám její váhu v indexu PX kolem 15 procent,“ uvedl generální ředitel Burzy cenných papírů Praha Petr Koblic.

Strategický plán KBC přináší zejména pokračování ve strategii takzvaného bankopojištění, tedy strukturovaném prodeji kombinovaných finančních produktů banky, a vymezení klíčových trhů, kterými jsou vedle Belgie také ČR, Polsko, Slovensko, Bulharsko a Maďarsko.

KBC se chce stáhnout z Ruska a Srbska

Belgická bankovní skupina rovněž přistoupila i k prodeji aktivit mimo klíčové trhy. Po roce 2011 tak chce prodat bankovní byznys v Rusku a v Srbsku, podíly v menších distribučních společnostech v Belgii a v Polsku a nalézt nového strategického partnera pro KBL European Private Bankers. Na privátní bankovnictví na klíčových trzích nemá tento krok vliv.

KBC figuruje jako jedna z předních evropských finančních skupin. V nedávné době navíc získala státní pomoc v hodnotě sedmi miliard eur (téměř 180 miliard korun). Skupina působí zejména v Belgii, zemích střední a východní Evropy a Rusku, kde zaměstnává více než 60 000 lidí pro 12 milionů klientů.