Dozorčí rada ČSA v rámci úspor zeštíhlí a zchudne

Praha - Dozorčí rada ČSA bude mít o polovinu méně členů, ti budou navíc pobírat méně peněz, a to zhruba o 30 procent. Na dnešní valné hromadě se na tom shodli akcionáři společnosti. Kromě toho vybrali rovněž nového předsedu dozorčí rady. Stal se jím dosavadní člen rady Michal Mejstřík. Ve funkci nahradil Miroslava Zámečníka, který odstoupil z funkce kvůli své kandidatuře na místo ředitele pražské zoologické zahrady. Podle ministra dopravy Gustáva Slamečky i novopočeného předsedy rady mají ČSA již to nejhorší za sebou. 

Dozorčí rada ČSA bude mít jen šest členů. Kvůli úsporám klesne i odměna, kterou budou za svou práci pobírat. Plat předsedy rady klesne na 53 tisíc korun měsíčně, řadový člen bude pobírat 29 tisíc korun.

Ke změnám došlo také na postu předsedy rady, kterým se dnes stal dosavadní ředitel Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze Michal Mejstřík, který v minulosti působil také v Národní ekonomické radě vlády (NERV).

Video Události, komentáře s Michalem Mejstříkem
video

Události, komentáře s Michalem Mejstříkem

Miroslav Zámečník, kterého Mejstřík v ČSA střídá, se v křesle předsedy dozorčí rady dlouho neohřál, do funkce byl jmenován teprve 20. října. „Já myslím, že je určitě dobře, že tam člověk jeho typu byl, protože je to ve všech směrech nezávislý ekonom a mohl přinést svůj pohled na to, jak zachraňovat firmu,“ uvedla analytička ČT Libuše Bautzová. „Příliš hlubokou stopu tam za tu krátkou dobu nemohl nechat, ale nehledala bych za tím nic jiného než jeho budoucí a chtěné angažmá v zoologické zahradě,“ dodala.

Majetek se zatím rozprodávat nebude

Akcionáři dnes nepřijali žádné usnesení o dalším prodeji majetku aerolinií. Uvažovalo se přitom například o prodeji obchodů duty free a několika letadel, jen prodej duty free obchodů by mohl ČSA vynést 0,5 miliardy až miliardu korun. Podle prezidenta aerolinií Miroslava Dvořáka ale není nutné prodávat pod tlakem, neboť financování ČSA zajistí komerční úvěry. „Můžeme prodeje odložit díky tomu, že se banky vrátily k jednacímu stolu,“ uvedl Dvořák.

Valnou hromadou naopak prošel návrh na kapitalizaci úvěru od státního podniku Osinek v likvidaci, který má pomoci s financováním aerolinek. Celkem jde o 2,5 miliardy korun, které stát zřejmě vymění za akcie. Transakci musí schválit Evropská unie.

ČSA jsou z nejhoršího venku:

„Aerolinky mají dostatek finančních prostředků, aby fungovaly dále, mají rozjednané už i komerční úvěry, což je velmi dobrý signál, protože se začíná vracet důvěra bank,“ tvrdí ministr dopravy Gustáv Slamečka.

„Nehledejte žádné další turbulence, naopak dochází ke zklidnění situace,“ zdůraznil novopečený předseda dozorčí rady ČSA Michal Mejstřík.


ČSA se v uplynulých měsících příliš nedařilo. Ke konci roku očekávají ztrátu 3,2 miliardy korun. Před časem dokonce hrozilo, že jim ještě před koncem roku dojdou peníze. Situaci podniku ztěžuje pokles zájmu cestujících, který jde ruku v ruce s hospodářskou krizí.

Miroslav Zámečník
Miroslav Zámečník
Více fotek
  • Miroslav Zámečník autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1191/119001.jpg
  • Hospodaření ČSA autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1245/124423.jpg