Microsoft nesmí v Číně prodávat většinu starších verzí Windows

Šanghaj/Peking - Americká softwarová společnost Microsoft bude muset zastavit prodej některých verzí svého operačního systému Windows, firmě to v pondělí nařídil čínský soud. Microsoft v čínských verzích systému protiprávně používal fonty, které vyvinula čínská společnost Zhongyi Electronic, a podle soudu porušil několik licenčních smluv. Firma ovšem toto tvrzení odmítá a chce se odvolat.

Zhongyi Electronic prý dal Microsoftu licenci k využití svých fontů jen pro verzi Windows 95, americká firma ale podle něj fonty použila i ve verzích Windows 98, 2000, Server 2003 a Windows XP. Soud proto rozhodl, že Microsoft nemůže v Číně nabízet ani jednu z následných verzí, které vydal po verzi Windows 95.

„Vítězství ve sporu proti globálně známé společnosti, jako je Microsoft, ukazuje, že Čína, přestože je stále rozvojovou zemí, činí pozitivní kroky vedoucí k ochraně práv duševního vlastnictví,“ uvedl právní zástupce čínské firmy Zhongyi Ling Sin Jü.

Microsoft respektuje práva duševního vlastnictví

„Microsoft respektuje práva duševního vlastnictví… Práva duševního vlastnictví třetích stran využíváme pouze v případě, že k tomu máme legitimní právo. Myslíme si, že licenční smlouvy uzavřené s žalující stranou se na používání zmíněných fontů vztahují,“ dodal Microsoft. Zástupci firmy ale neupřesnili, jaký podíl programů, které v Číně prodávají, využívá fonty společnosti Zhongyi.

Čína je dlouhá léta terčem zahraničních firem, které se domáhají ochrany autorských práv a práv duševního vlastnictví. Situace se ale rychle obrací, protože čínské firmy dozrávají a jsou technologicky na stále vyšší úrovni. Často už mají vlastní vývojové týmy a nespoléhají pouze na kopírování známých značek.

Microsoft jako jedna z hlavních obětí softwarového pirátství

Především Microsoft pak v Číně patří k největším obětem softwarového pirátství. Čínské úřady v srpnu uvěznily čtyři lidi za šíření ilegální verze operačního systému Windows XP, kterou prodávali pod názvem Rajská zahrada. Agentura Nová Čína tehdy uvedla, že jde o největší případ softwarového pirátství, jaký kdy Čína zaznamenala.

Zatím není jasné, kdy začne pondělní verdikt soudu platit, ani kolika kopií se problém týká. V každém případě je to pro Microsoft další rána, kterou v Číně dostal. Společnost se totiž snaží zvýšit podíl na čínském trhu, ale potýká se zde právě s rozšířeným softwarovým pirátstvím.

Čínské znaky
Čínské znaky
Více fotek
  • Čínské znaky autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/944/94329.jpg
  • Čína autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/649/64870.jpg