Češi kradou nejvíce z celé Evropy

Praha – Britská společnost Centre for Retail Research zjistila, že se v České republice v letošním roce kradlo nejvíce z jednadvaceti sledovaných zemí evropských zemí. Ztráty obchodníků meziročně vzrostly o 6,5 procenta a z celkového obratu tvoří 1,47 procenta, což je nejvíc ze všech prověřovaných států. Vyčíslují se na 510 milonů dolarů, tedy 8,7 miliardy korun. Co do hodnoty kradeného zboží se na nelichotivé první příčce umístili Britové – ztráty obchodníků způsobené kriminální činností se vyšplhaly na 7 813 milionů dolarů, tedy 132,8 miliardy korun.

Nejvíce se v obchodech podle průzkumu agentury Centre for Retail Research ztrácí alkohol, kosmetika, menší elektronika, značkové oděvy, DVD, počítačové hry a sladkosti.

Chyby odborníků činí 16 procent ztrát

Loni ztráty v Česku, které vznikly kvůli kriminalitě zákazníků a zaměstnanců či vlastními chybami, činily 1,38 procenta. V obou letech ale český podíl ztrát na tržbách obchodníků převyšoval průměr sledovaných zemí. V roce 2008 byl průměrně 1,27 procenta, letos jde o 1,33 procenta. Drobné krádeže tvoří necelou polovinu ztrát obchodníků, neloajální zaměstnanci mají na svědomí přibližně třetinu a vlastní chyby obchodníků 16 procent ztrát. Na podvody a krádeže ze strany dodavatelů či prodavačů připadá 5,6 procenta ztrát.

„Bohužel musím potvrdit růstový trend počtu krádeží v našich prodejnách. Zaznamenáváme více krádeží ze strany zákazníků a počet zadržených pachatelů letos narostl o 60 procent,“ řekl mluvčí supermarketů a hypermarketů Albert Libor Kytýr. Stejným tempem se zvýšila hodnota zboží zadrženého při krádežích v prodejnách Albert. „Nejvíce se krade drobná elektronika, alkohol a cukrovinky,“ podotkl Kytýr.

Obchody se proti krádežím snaží bojovat. "Větší obchodní řetězce i menší živnostníci mají sami zájem o to, aby byli co nejméně okrádáni, a proto instalují sami různé kamerové systémy nebo zaměstnávají různé ochranné služby, aby měli co nejmenší počet krádeží,“ informovala mluvčí kriminální policie Pavla Kopecká.

Vysoký podíl ztrát na obratu obchodníků z členských zemí EU vykázaly letos také Slovensko a Maďarsko, kde shodně činil 1,45 procenta. Nejlépe v průzkumu dopadlo Rakousko a Švýcarsko, kde obchodníci kvůli krádežím a ztrátám přišli o zhruba jedno procento obratu.

Supermarket Albert
Supermarket Albert