Dálniční známky na Pražském okruhu? Zřejmě realita příštího roku

Praha - Ministerstvo dopravy plánuje zpoplatnit vjezd na Pražský okruh. S příspěvkem motoristů počítá ministerská vyhláška, která má být schválená do konce letošního roku. Podle Hospodářských novin by mělo ke zpoplatnění dojít už v příštím roce. Magistrátu hlavního města se ale tato myšlenka nelíbí a bojí se, že si řidiči najdou objízdné trasy a opět tak ucpou některé pražské komunikace.

Řidiči se tak od ledna bez dálniční známky zřejmě nedostanou na obchvat v úseku mezi Běchovicemi a Satalicemi, z letiště Ruzyně do Slivence a následně po dokončení další části dál ve směru na dálnici D1. „Je to jedna z nejvýznamějších dopravních staveb v republice a samozřejmě stát s ní má určité výdaje, které dosahují desítek miliard. Navíc bude součástí dálniční sítě, takže nevidíme důvod, proč by neměl být zpoplatněn,“ odůvodnil krok ministerstva dopravy jeho mluvčí Karel Hanzelka.

„Každoročně se připravuje novela vyhlášky, která stanovuje rozsah komunikací s časovým a výkonovým zpoplatněním. Je to standardní proces. Tento rok jsme vycházeli z toho, že bude otevřená velmi významná část vnějšího pražského okruhu, spojnice mezi dálnicemi D1 a D5. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli, že úsek zařadíme do systému časového zpoplatnění,“ uvedl ministr dopravy Gustáv Slamečka.

Video Reportáž Štěpánky Martanové
video

Reportáž Štěpánky Martanové

Za vjezd na obchvat by zřejmě musel platit i dopravní podnik

Městu se záměr ministerstva nelíbí, stejně jako fakt, že v jeho silách je pouze s ministerstvem vyjednávat. Navíc za vjezd na obchvat by zřejmě musel platit i dopravní podnik, například za linku spojující Zličín a letiště. „Trváme na tom, aby úseky zůstaly bez zpoplatnění,“ zdůraznil ředitel magistrátního odboru dopravy Jan Heroudek. S magistrátem souhlasí i Karel Březina, opoziční zastupitel za ČSSD: „Obávám se, že to je cesta špatným směrem.“ V současnosti projíždí přes obce v okolí Prahy tisíce aut a stovky kamionů, a jestliže vyhláška projde, jejich počet se pravděpodobně ještě zvýší. Stěžují si zejména starostové dotčených městských částí, jak dokládá i starosta Prahy-Satalice Vojtěch Vaňhara: „Každý, kdo to nebude potřebovat k dennímu užívání, se bude snažit vyhnout se povinnosti nebo možnosti koupit si známku.“ Podle starosty části Praha-Běchovice Ondřeje Martana budou v případě zpoplatnění okruhu peníze vynaložené na obchvaty zcela zbytečné.

Ministerstvo dopravy hodlá v příštím roce kromě pražského obchvatu zpoplatnit také dálnici D47 nebo úsek D1 mezi Kroměříží a Hulínem.

Plánované zpoplatnění Pražského okruhu
Plánované zpoplatnění Pražského okruhu