Alstom zatím do stávky nepůjde

Brno - Rozhodování odborářů o případném vyhlášení stávkové pohotovosti zaměstnanců brněnského Alstomu se odloží nejméně o týden, jak vyplývá z vyjádření šéfa tamních odborů Jaromíra Machaly po dnešním jednání odborářů a francouzského vedení firmy. Zatím se obě strany dohodly na vzniku pracovní skupiny, která se otázkou odstupného a rekvalifikačních kurzů pro propuštěné pracovníky bude zabývat. Závod na výrobu elektrárenských kotlů se zhruba 400 lidmi Alstom zavře kvůli dopadům globální krize.

V příštím týdnu pak začnou jednání skupiny o kompenzacích. „Do té doby vyhlašovat stávkovou pohotovost nebudeme,“ uvedl Machala a dodal: „Je předpoklad, že jednání skupiny by měla být skončena do konce roku.“ Jako odstupné požadují odboráři 24 platů. Firma by se pak měla k návrhům odborářů vyjádřit do úterý.

Vedení bude hledat kompromis výhodný pro zaměstnance i firmu

„Z jejich strany zaznělo, že vedení bude hledat rozumný kompromis výhodný pro zaměstnance i firmu,“ podotkl Machala. Až poté, co se vedení firmy příští týden k návrhům odborů vyjádří, budou odboráři zvažovat, zda přistoupí k tvrdšímu postupu ve formě vyhlášení stávkové pohotovosti, či přímo stávky.

Alstom oznámil ukončení výroby kotlů zřejmě v průběhu příštího roku v pátek. „Z důvodu finanční a ekonomické situace v sektoru výroby energie a dlouhodobé absence výrobní náplně po létu 2010 je zřejmé, že s pokračováním výroby kotlů v tomto závodě se dále nepočítá,“ uvedl už dříve mluvčí firmy Jiří Filip. Firma začátkem října ohlásila vážné problémy pro nedostatek zakázek a malé vytížení.

V Brně však zůstane servis elektrárenských zařízení pro Česko a Slovensko. „Retrofity kotlů a ohříváky vzduchu vykazují dobrou perspektivu návratnosti a počítá se dále s pokračováním v činnosti a dalším rozvojem,“ uvedl dnes Filip. Dnešní jednání s odbory se podle něj neslo v konstruktivním duchu. „V současné době má závod uzavřeny objednávky na výrobu až do léta 2010, což oběma stranám dává dostatečný prostor nalézt oboustranně přijatelná řešení,“ podotkl. Alstom nyní v Brně zaměstnává 667 lidí, z čehož 400 souvisí s výrobou kotlů.

Alstom zaměstnává ve světě 60 000 lidí

Alstom v Česku a na Slovensku v současnosti zaměstnává kolem 900 lidí, většinu v brněnské centrále. V celé skupině Alstom pak pracuje téměř 60 000 pracovníků v 70 zemích.

Také podle odborářů je ddstupné 24 měsíčních platů v Česku nadstandardní. Například společnost Siemens Kolejová vozidla, která letos v říjnu propustila z pražského závodu na Zličíně všech zhruba 1000 zaměstnanců, vyplatila 16měsíční odstupné.

Počátkem dubna odešlo kvůli poklesu výroby z mohelnického závodu Siemens Elektromotory zhruba 600 lidí, v závislosti na počtu odpracovaných let dostali odstupné v rozmezí od tří do osmi průměrných měsíčních platů. Půlroční odstupné dostali lidé propuštění letos ze zábřežského závodu Siemens NST Trutnov.