O2 arena se vyplatila, tvrdí studie

Praha – O2 aréna přinesla veřejným rozpočtům 5,2 miliardy korun. Tvrdí to studie, kterou si společnost Sazka objednala u společnosti KPMG. V poslední době se ale v médiích objevují informace, že Sazka má potíže se splácením úvěru na stavbu arény. Jen letos by měla zaplatit 800 milionů korun. Celkem už hala přišla na 10 miliard. Arénou na pěti stech padesáti akcích prošlo 3,75 milionu návštěvníků.

Podle studie KPMG i provozovatele a majitele haly, společnosti Bestsport, je O2, dříve Sazka aréna, jednoznačným úspěchem. Metropoli i celé republice se prý vyplácela dokonce už v době své stavby v letech 2001 až 2004. V tomto období měla arena přímo i zprostředkovaně přispět k vyplacení bezmála 190 tisíc měsíčních platů. Jen během výstavby si tak veřejné rozpočty měly přijít na 3,5 miliardy, ze samotných akcí pak na 1,5 miliardy. Bez arény by prý stát i kraje přišly skoro o 1,25 miliardy korun úplně.

Od zahájení provozu v březnu 2004 se v areně konalo do letošního září 549 různých akcí, které navštívilo celkem 3,75 milionu diváků. „Tyto nenahraditelné akce by se dle našeho nejlepšího svědomí a vědomí nemohly uskutečnit nikde jinde v České republice,“ míní Ondřej Špaček z KPMG.

Bestsport vydělává, platí Sazka

Vydělává i majitel a provozovatel O2 areny. Za prvních devět měsíců letošního roku si Betasport přišel na 720 milionů korun před zdaněním. Úvěr ale splácí Sazka. Podle týdeníku Euro jí chybí stovky milionů a banky jí už údajně nechtějí dál půjčovat. Sama Sazka to ale odmítá. „Pokud se týče Bestsportu jako majitele a provozovatele arény, tak ten hospodaří se ziskem, pokud se týče Sazky, na nás je, abychom se vyrovnali se splácením emise obligací do roku 2021, a splácíme bez problémů,“ tvrdí mluvčí obou společností Zdeněk Zikmund.

Výstavbu arény kritizují některé sportovní svazy. Podle nich tak veškeré zisky Sazky spolkne O2 aréna a na samotný sport se nedostává. Například Český svaz jachtingu podle svého předsedy Karla Bauera před stavbou areny obvykle dostával zhruba 2,5 milionu korun. V letošním roce to bylo jen 215 tisíc.