Americké aerolinky se perou o Japan Airlines

Tokio – Národní aerolinky řeší finanční problémy téměř po celém světě. Ve vážných potížích jsou i ty japonské. Japonský ministr dopravy totiž upozornil, že i když preferuje jiné možnosti pomoci zadlužené firmě, nikdy prý neřekl, že by v úvahu nemohl připadat i řízený bankrot Japan Airlines. Tomu se snaží zabránit americká společnost American Airlines a do hry nyní vstupuje i konkurenční Delta Air Lines.

Japan Airlines mají nakročeno ke druhé roční ztrátě v řadě. A v přepočtu dluží už asi 15 miliard dolarů. „Nikdy jsem neřekl, že v úvahu nepřipadá i řízený bankrot pod dohledem soudu,“ řekl ministr dopravy Seidži Maehara.

Pomoci Japoncům chtějí americké aerolinky American Airlines, které patří do stejné aliance OneWorld. Obávají se totiž toho, že by jinak zájem japonských aerolinek upoutaly Delta Air Lines z konkurenční aliance SkyTeam. Ta teď nabídla, že do japonské společnosti vloží až miliardu dolarů. Japonci se s ztrátami v letectví nepotýkají samy. Celý sektor zasáhla těžce finanční krize.

Delta nebo American Airlines?

Japan Airlines jsou členem aliance Oneworld, kde jsou také aerolinky American Airlines. Ty mají eminentní zájem na tom, aby se Japan Airlines z problémů dostaly a nezačaly uvažovat o navázání spolupráce s jinou americkou společností Delta Air Lines. Ta je z konkurenční aliance SkyTeam, kam patří třeba i České aerolinie.

Japonský list Nikkei napsal, že taky americká společnost TPG je připravena do japonských aerolinek investovat až sto miliard jenů (asi 19 miliard korun) v rámci obchodní spolupráce mezi Japan Airlines a American Airlines. V přepočtu na dolary je to asi 1,1 miliardy. Na to už ale zareagovala Delta, která by spolu s partnery ze SkyTeamu do JAL vložila až miliardu dolarů (asi 17 miliard korun).