Jízda autobusem od ledna pravděpodobně podraží

Praha - Autobusová doprava pravděpodobně od začátku příštího roku podraží. Stát zvýšil páteční mýtné pro kamiony, ale zapomněl, že vyšší sazba bude platit i pro autobusy, upozornila dnes Mladá fronta DNES. Dopravci nemohou očekávat, že by ministerstvo dopravy sazby mýta ještě nějak měnilo. Dojde rovněž ke zvýšení spotřební daně u nafty o korunu na litr a zvýšení DPH z 9 na 10 procent. Dopravcům tím stoupnou ceny hned u trojice různých nákladů. Podle tvrzení ministerstva dopravy by se mělo zvýšení pátečního mýtného vykompenzovat slevami na sazbách po zbytek týdne. S tím ale dopravci nesouhlasí.

Ministerstvo dopravy vyřešilo páteční zákaz jízd kamionů tím, že jim namísto omezení od začátku února navýší sazby mýta v pátek mezi 15:00 a 21:00 až o polovinu. Více však zaplatí i autobusoví dopravci, jichž se zákaz týkat neměl. Že žádná úprava mýtného pro autobusy nebude, potvrzuje i mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. „Žádná výjimka pro autobusy se nechystá,“ konstatoval Hanzelka.

Ministr dopravy Gustáv Slamečka tvrdí, že páteční zvýšení cen dopravní firmy ve výsledku téměř nepocítí, protože je vykompenzují slevy na sazbách po zbytek týdne. S tím ale podle MF DNES autobusoví dopravci nesouhlasí. Páteční odpoledne a podvečer jsou totiž považovány za špičku, kdy z velkých měst odjíždí největší množství pasažérů. Naopak v jiné dny jezdí autobusů méně. „Některé naše spoje do Prahy jezdí jen v pondělí a v pátky, kdy je největší zájem cestujících. Haléřové slevy po zbytek týdne nám zdražení mýtného určitě nevyrovnají,“ uvedl ředitel osobní dopravy ČSAD Vsetín Oldřich Holubář.

Gustáv Slamečka
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24