Ve Francii probíhají první ochutnávky beaujolais

Lyon - Třetí listopadový čtvrtek je svátkem vinařů. Úderem půlnoci se nedaleko Lyonu otevřely první lahve letošního ročníku beaujolais. Ochutnávky tohoto slavného francouzského vína tak mohou naplno propuknout. Třetí listopadový čtvrtek je tradičně ve znamení beaujolais již od roku 1985. Nejbouřlivější oslavy probíhají přímo v kraji, po kterém nese víno jméno. Každým rokem sem proto míří tisíce turistů. Tento marketingový tah a fenomén vinařské sezóny již přerostl hranice Francie a rozšiřuje se po celém světě.

Uvnitř Francie má podle publicisty Jiřího Slavíčka beaujolais jediného protivníka a tím jsou vína z kraje Bordeaux. „Lidé tam říkají, že vína jako beaujolais si vyžadují dobré uzeniny, tatarský biftek nebo savojské sýry,“ řekl Slavíček. Zatím se vypilo ve světě 50 milionů lahví vína za první týden nového beaujolais. V Česku zatím probíhají ochutnávky nového svatomartinského vína. „U nás je to ale zatím rituál podobný burčáku. Taky nemáme tolik hezkého počasí,“ myslí si Slavíček.

Letošní úroda by měla být podle odborníků nejlepší za posledních 50 let. Vinařům by tak mohla vynahradit předchozí dva nepovedené ročníky, díky kterým zůstaly sklepy skoro prázdné. I přes výjimečnost ročníku se vinaři obávají, že se podaří prodat jen asi třetina sklizně. A to i přesto, že velkoobchodní ceny vína klesly.

Video Ve Francii se ochutnává beaujolais
video

Ve Francii se ochutnává beaujolais

Každodenní pití vína v rozumném množství zdraví prospívá

K většímu odbytu by mohla přispět i nová studie španělských vědců. Podle ní pomáhá každodenní pití alkoholu snižovat riziko srdečních onemocnění. To platí především pro muže. Odborníci ale varují, že nadměrné pití alkoholu vede k dalším onemocněním, na které umírají každý rok statisíce lidí po celém světě.